Говорећи о напорима Србије да се прикључи ЕУ, Вучић је рекао да „нема повратка“.
„Имам разочарења, и лична, и политичка када је реч о Европској унији. Али, мој посао је да водим рачуна о стратешки важним питањима за ову земљу“, рекао је Вучић, који ће се у Вашингтону састати са потпредседником САД Џозефом Бајденом и другим америчким званичницима.
Лист наводи да је то порука коју Вучић не упућује само западним званичницима, подсетивши да је српски премијер, када је Владимир Путин у октобру прошле године посетио Београд, на конференцији за новинаре са руским председником рекао да Србија неће одустати од чланства у ЕУ.
„Никога не лажем. Немам различите поруке за Москву, Вашингтон и Брисел“, истакао је Вучић.
Вучић је додао да нема намеру да дуги низ година обитава у врху српске политике, за разлику од других лидера у региону.
Такође је изразио сумњу да ће бити на високој функцији почетком 2020-их, када ће, како се нада, Србија постати чланица Уније.
Напредак ка ЕУ је спор, са опрезношћу Немачке, ЕУ тек треба да отвори прво од 35 преговарачких поглавља са Србијом — и док се Вучић нада да ће се ситуација променити до септембра, званичници ЕУ „упорозравају да то изгледа амбициозно“, пише лист.
Вучић је истакао да после смањења дефицита, постигнутог због болних буџетских реформи, које су укључивале смањење плата и пензија, обезбеђивања новог пакета помоћи од ММФ-а, либерализације закона о раду и побољшању односа Србије и Приштине, Србија заслужује награду, али и поручио да „неће плакати“ ако се то не догоди.
Говорећи о Косову, Вучић је предлог приштинске владе да локалним мањинским српским општинама да само површна овлашћења назвао шаљивим. Указао је, међутим, на то шта би могао бити значајан заокрет Београда, рекавши да разматра уставне промене до краја 2017. године, што би могло да укључи и разматрање дела текста у ком се наводи да је Косово део Србије, објављено је на сајту „Волстрит џурнала“.
„Треба да будемо веома поштени према нашем народу, о разним опцијама“, рекао је Вучић, нагласивши да би „народ Србије требало да има последњу реч“.
Он је напоменуо да је Србија извукла поуку из догађаја 1990-их година, а то је да је Србија изашла ослабљена, дестабилизована и изолована после сукоба и убистава у којима је погинуло више од 100.000 људи у бившој Југославији.
„Видео сам последице (тог пута). Знам како такво стање свести може да функционише. Знам какав сам био пре 20 година. Морамо да очувамо мир. Још једна грешка значила би да губимо све“, рекао је Вучић у интервјуу, уочи посете Вашингтону следећег месеца.
Годину дана по доласку на власт, Вучић је, у напорима да приближи своју земљу ЕУ, спровео програм штедње, обећао економске и политичке реформе и одиграо кључну улогу у чињењу помака у једном од најважнијих захтева Брисела у вези са постепеном нормализацијом односа Београда и Приштине, а ако у томе успе, „мисија господина Вучића би могла да уобличи Србију за наредне деценије“, закључује њујоршки лист.