„Пошто Приштина на данашњим разговорима није пристала да Заједница српских општина и Електропривреда Србије оснују нову компанију, која ће се бавити дистрибуцијом електричне енергије на северу Косова, они сносе одговорност што данас није било већег успеха“, рекао је Ђурић новинарима у Бриселу.
Он је данас заједно са министром за енергетику Александром Антићем провео неколико сати у разговору са приштинском делегацијом коју је водила потпредседница косовске владе Едита Тахири, и са сарадницима високе представнице за спољну политику и безбедност Федерике Могерини.
„Сем тога, нисмо могли да пристанемо да се велика имовина коју Србија поседује на Косову извлачи из наших оквира“, казао је Ђурић и подсетио да је и премијер Александар Вучић недавно јасно поручио да акумулационо језеро Газиводе неће предати приштинској страни.
Ђурић је казао да су одбијањем да нову компанију оснују ЗСО и ЕПС чланови приштинске делегације одступили од Бриселског споразума и раније договореног Акционог плана за његово спровођење и да су током данашњих разговора били „видно нервозни“.
„Предлагали су да уместо тога оснивачи компаније буду поједини Срби са КиМ, а при том су заборавили да је градоначелник Зубиног Потока Вуловић ухапшен када је недавно предложио управо то“, рекао је он, преноси Танјуг.
Ђурић је изјавио да српска страна и поред изостанка напретка нема разлога да буде незадовољна, јер су и сарадници Могеринијеве уочили да кривица за неуспех почива на Приштини.
Он је додао да је Приштина флагрантно прекршила и споразум о цивилној заштити на северу Косова, јер припадницима ЦЗ нису добили положаје који су им обећани.
„Мислим да је процесу нормализације задат ударац оног тренутка када је Приштина одбила да разговара о ЗСО, иако је то први елемент Бриселског споразума и прва тачка Акционог плана“, рекао је Ђурић и истакао да у ЕУ знају да је Србија учинила све да до нормализације дође.
„Сада је на великим силама да одлуче како ће третирати Србију, а ми сматрамо да ни отварање поглавља, 35 ни цео процес европских интеграција не би требало да трпе због тврдоглавог и недоследног става Приштине“, казао је он.
Министар Антић је указао да је један од позитивних аспеката данашњих разговора био договор да се питање енергетике врати у оквир Енергетске заједнице.
„Као што знате, Србија је у потпуности применила законодавство ЕУ у области енергетике, а Приштина је далеко од тога, иако је требало да то учине још од 1. јануара ове године“, рекао је Антић, додајући да су европски партнери препознали и конструктивни став Србије по овом питању.