Поморску вежбу која се одвија у стратешком мору које повезује Европу, Африку и Блиски исток, западни медији виде као сигнал Вашингтону — моћни нови савез у настајању „у самом дворишту западне Европе“.
„Иако су се само два кинеска ратна брода упловила у Медитеран, њихова примена одражава жељу Кине да помогне Русији како би се супротставила америчкој моћи“, наводи се у коментару њујоршког часописа Нешнел ривју.
Непријатељство које је дефинисано кинеско-руским односима у време хладног рата је одавно избледело. Као замена за то, кинеско-руски савез је све јачи у односу на америчке и међународне системе безбедности. Тај савез има велики безбедносну компоненту“.
Ни „Лос Анђелес тајмс“ није заобишао тему маневара који су почели у понедељак.
„Нови моћни савез источних гиганата ће савити своје мишиће у самом дворишту западне Европе — колико је Кина учинила сама у Пацифику“, наводи амерички лист.
Швајцарски лист „Tагесанцајгер“ пише да пријатељство између Москве и Пекинга превазилази чисто политичке и економске разлоге.
„Они су пресликани савез на војном пољу као противтежа САД и њених европских и азијских савезника“, упозорио је лист.
„Иако малог обима, то је сигнал растуће одбране веза између Пекинга и Москве и демонстрације проширења кинеских поморских хоризоната“, навео је Би-Би-Си у извештају.
Немачки „Шпигл“ пише да „оно што се дешава у Медитерану је доказ да војна вежба може бити усмерена против Вашингтона“, додајући да Русија и Кина заједно привлаче присуство заједничког непријатеља — Сједињене Америчке Државе.
„Заједничка руско-кинеска вежба наговештава да је ново ривалство у настајању у Средоземном мору“, преноси „Шпигл“.
Вежба „Морска кооперација — 2015“ трајаће до 21. маја, а у њој учествује укупно девет бродова са обе стране.