Приштински портал gazetaexpress.com објавио је да су министарка унутрашњих послова Гордана Јанкуловска и шеф обавештајне и контраобавештајне агенције Македоније Саша Мијалков поднели оставке после састанка у америчкој амбасади у Скопљу.
На састанку су им предочени снимци комуницирања припадника Aгенције са „Командантом НАТО“, једним од вођа терористичке групе, и његовим људима.
„Албанци запослени у (македонској) Агенцији су телефоном контактирали оружану групу. Рекли су да су то урадили по директном наређењу директора Мијалкова, који је тражио од оружане групе да каже коју надокнаду тражи да се повуче. Практично, МУП Македоније је почео преговоре с њима“, преноси портал, позивајући се на податке македонске агенције ИНА.
„Командант НАТО“ је Мирсад Ндрецај, један од осумњичених да је организовао терористичку групу у Куманову 9. маја, која је касније уништена у сукобу с македонским безбедносним службама.
С друге стране, и македонски портал „Плусинфо“ навео је да су оставке поднете након разговора у једној страној амбасади, али не и о којој је држави реч.
Додаје се да су према подацима једне стране обавештајне службе „особе из Пете управе македонске полиције контактирале неке чланове терористичке групе ради преговора о прекиду борбе с полицијом, али су терористи то препознали као знак слабости и наставили сукобе још већом жестином“.
„Плусинфо“ наводи да се ради о везама особа из Пете управе македонске полиције „које су неговане дуже време“ и да постоји могућност да и те особе буду предмет хитне истраге, како би се утврдило да ли су и они помагали при убацивању терористичке групе у Македонију.
Поред министарке полиције и директора УБК, оставку је синоћ поднео и министар за саобраћај и везе Миле Јанакиески, а најављена је и оставка јавног тужиоца Марка Зврлевског.
У сукобима полиције с терористичком групом у Куманову је 9. и 10. маја погинуло је осам полицајаца и 14 припадника терористичке групе, а рањено је 37 полицајаца.
Македонски МУП је саопштио да је заробљено 30 терориста, од којих је полиција до сада изашла са подацима о њих 28, а који су највећим делом житељи Македоније и Косова и по један држављанин Албаније и Немачке.