Поред тога, посета Керија је јасан сигнал да је Запад спреман да настави дијалог са Русијом и по питању Украјине, сматра шеф спољнополитичког комитета Државне думе Леонид Слуцкиј. Он каже да у прилог томе говоре и изјаве европских политичара које су претходиле Керијевој посети Сочију.
Као прво, сматра Слуцкиј, треба споменути председника Чешке Милоша Земана, који је изјавио да санкције Русији треба укинути до краја године, а конфликт у Украјини решавати искључиво политичким путем. Затим је шеф шпанске дипломатије Хосе Мануел Гарсија Маргаљо казао да Русију треба представљати као стратешког савезника, а не као противника. Као треће, а према мишљењу Слуцког и најважније, треба истаћи посету немачке канцеларке Ангеле Меркел која је у Москви нагласила важност имплементације свих тачака Минског споразума.
„У том смислу, Кијев се не понаша веома паметно“, закључио је Слуцкиј.
Експерт Руског института за стратешка истраживања Игор Николајчук, са друге стране, сматра да су преговори у Сочију изгледали нешто попут многочасовног седења у Минску, након чега је наступио одређени пробој у решавању руско-америчких односа.
„Украјина је несумњиво другостепено питање за Вашингтон, имајући у виду да је то конфликт који непосредно не дотиче територију САД. Главну пажњу америчке власти посвећују догађајима на Блиском истоку где се налазе на десетине хиљада терориста који могу да приреде крваву кланицу самим грађанима САД. Управо због тога су главне теме преговора били Иран и Сирија, док је Украјина била само данак традицији. Русија има добре перспективе сарадње у том правцу, поготову зато што Москва такође није заинтерсована за узаврели Блиски исток“, поручио је Николајчук.
Говорећи о санкцијама, генерални директор Института регионалних проблема Дмитриј Журављов за Спутњик каже да изолација Русије није довела до принципијалне промене става Москве — ни у политици, ни у економији.
„Када су то схватиле, америчке власти су кренуле путем ублажавања напетости. Украјина не силази са политичког дневног реда Вашингтона, али престаје да буде једина тема о којој су спремни да са нама дискутују. Као прво, то је изазвано тиме што објективно постоје теме које се не смеју ингорисати: Сирија, Иран, сарадња на Арктику. Као друго, по свему судећи Американци сматрају да су свој задатак у Украјини испунили. Кијев је у стању конфронтације са Москвом, а Сједињеним Државама конфронтација са Русијом није потребна“, закључио је Журављов.
Председник Русије Владимир Путин и министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров разговарали су у уторак у Сочију с америчким државним секретаром Џоном Керијем. Последњи пут, амерички државни секретар је посетио Русију у мају 2013. године.