За неколико недеља ЕУ ће поново разматрати санкције против Русије. Какав је став Сиризе у вези са санкцијама и да ли ће их Грчка подржати?
— За нас је главно да решимо проблем, а не да предузимамо мере против било кога. За решење украјинског проблема потребно је поштовање договора из Минска. Рекао бих да без обзира на санкције, морамо да покушамо да остваримо напредак. То није лако, али за решење украјинске кризе нису потребне санкције — ни Запада против Русије, ни Русије против Запада. То је наш став: политичко решавање украјинске кризе на основу принципа УН и ОЕБС-а.
Хајде да не заборавимо да је државни преврат у Украјини био главни догађај у првој половини 2014. године, када је Грчка председавала ЕУ. Не заборављате да је ЕУ довела до такве ситуације у Украјини?
— Лично, не верујем у једнодимензионалност међународних криза. До кризе у Украјини довело је много фактора. Претходна украјинска влада је имала много проблема, са корупцијом и слично. Та влада није била популарна у земљи. Али до такве ситуације у Украјини су довеле и унутрашње и спољне снаге. И наравно, то је требало да буде јасно, улога Европске уније у украјинској кризи није била добра, она није помогла да се пронађе демократско решење проблема. Мислим да Запад треба да напусти синдром Хладног рата и да прихвати да европска безбедност не може да постоји без Русије, а још мање против ње.
Сетимо се — ко је победио фашизам 1945. године? Да Совјетски Савез није учествовао у антифашистичкој коалицији, да ли би пошло за руком да се сломи Хитлеров фашизам? Не. Ми не бисмо сломили фашизам пре 70 година, не бисмо имали ОЕБС (у Хелсинкију) пре 40 година. То Запад треба да схвати и не треба да тежи изолацији Русије, НАТО не треба да се помера ка руским границама. Мислим да је то један од разлога напетих односа међу нама.
Чини се да се став Сиризе променио. Раније сте критиковали, а сада подржавате режим у Украјини?
— Влада у Украјини је ствар украјинског народа. Сматрамо да нису сви у украјинској влади фашисти. Порошенко није фашиста, он може да буде крупни капиталиста и десничар, али није фашиста. Нису сви десничари фашисти, ми то знамо и на примеру Грчке. У „Златној зори“ су фашисти, али (партија десног центра, прим. уред.) у „Новој демократији“ нису.
Али управо Порошенко даје наредбе за спровођење казнених операција на истоку Украјине, за бомбардовање…
— То је врло лоше, ја то осуђујем.
А санкције се уводе против Русије. Зашто не против Украјине?
— Ми немамо никакве везе са Порошенковим режимом. Али и код нас у региону постоје различите владе које нам се не допадају. На пример, Ердоган у Турској, са којим преговарамо. Сада се наш министар (иностраних послова) налази у Истамбулу и Анкари. Ради мира морамо да разговарамо и са нашим противницима.
Грчка је планирала да ојача односе са другим земљама групе БРИКС — Кином, Бразилом, Индијом. Шта очекујете од тих веза?
— Пре свега, као леви покрет, не желимо хегемонију САД у свету. Иницијатива БРИКС-а је позитивна. Али долар остаје светски владар. Зато је формирање банке БРИКС врло добро. Грчка није довољно велика земља да би била члан ове групе, али може да сарађује са БРИКС-ом. Ми желимо такву сарадњу.