У интервјуу за ZDF украјински председник је изјавио да се руско војно присуство у источним областима земље повећава и претпоставио да је председник Русије Владимир Путин дао налог да се обезбеди копнени приступ Криму, за шта је потребно заузети Маријупољ.
Порошенко тврди да је број руских војника у рејону Маријупоља значајно порастао. „Зато се бринемо о одбрани. Никоме нећемо дозволити да нам дође са оружјем и да нас освоји“, изјавио је он.
У разговору са немачким новинарима, украјински председник је подсетио да је његова земља преживела ситуацију, сличну оној из Другог светског рата. Тада је претња долазила са Запада, а сада, навео је Порошенко, „видимо агресију са Истока“.
„Ратоваћемо за нашу земљу до последње капи крви. То је наша земља, наша отаџбина“, изјавио је он.
У својој изјави, Порошенко је назвао Мински споразум „псеудомиром“. Према његовим речима, услови споразума терају Украјину да плати превисоку цену — 83 хероја су већ погинула у борбама са „агресором“ од тренутка потписивања документа.
Заменик директора Центра за украјинистику и белорусистику Московског државног универзитета Богдан Беспаљко указује да није случајно што се Порошенкова реторика коси са европском:
„Када је Порошенко изабран у мају 2014. године, Украјинци су чекали офанзиву светле социјалистичке будућности по европским мерама — безвизни режим са ЕУ, плате бар на нивоу Пољске, нестанак корупције. Ништа од тога се није десило. Како би оправдао потпуни неуспех у унутрашњој и спољној политици, украјински председник ће се трудити да продужи војни конфликт. Једина озбиљна сила којој то иде на руку су САД. За њих што је јачи пожар на територији Источне Европе, то ће слабија бити сарадња Русије и ЕУ, евро ће бити слабији, а долар јачи. Зато рат на југоистоку Украјине потпуно одговара интересима главног спољнополитичког савезника Порошенковог режима“.
Подсетимо да су на ратоборну изјаву Петра Порошенка већ стигле реакције, како из Москве, тако и из Вашингтона. Прес-секретар председника Русије Дмитриј Песков изјавио је да обећање председника Украјине представља кршење Минског споразума. „Наравно да је кршење. Ми смо више пута говорили да украјинска страна не испуњава одредбе Минског споразума“.
Државни секретар Џон Кери сматра да је Мински споразум најбољи пут за решавање украјинског проблема. Он „треба да буде имплементиран“, изјавио је Кери након састанка са шефом руске дипломатије Сергејом Лавровом у Сочију.
Коментаришући ситуацију, шеф комитета Државне думе за међународне послове Алексеј Пушков искритиковао је изјаву председника Украјине Петра Порошенка.
„Порошенко је изјавио да је спреман да ратује до последње капи крви. Наравно, не до последње своје капи, већ оних које ће послати на фронт“, написао је на свом Твитеру.
Порошенко заявил, что готов "воевать до последней капли крови". Естественно, не до своей последней капли, а тех, кого он отправит на фронт
— Алексей Пушков (@Alexey_Pushkov) May 14, 2015
Конфликт на истоку Украјине траје већ више од годину дана. За то време, према подацима УН, у зони оружаних сукоба погинуло је 6.100 особа, укључујући око 400 цивила (од почетка године). Почетком фебруара, на састанку лидера „Нормандијске четворке“ (Русије, Немачке, Француске и Русије) у Минску потписан је Мински споразум који предвиђа, између осталог, увођење специјалне зоне на територији Доњецке и Луганске области у којој ће важити и специјални закони.