„Знајући оно што сада знамо, да ли би одобрили инвазију?“, питала је Мегин Кели, водитељка „Фокс њуза“ републиканску председничку наду Џеба Буша раније ове недеље.
„Ја бих“, Буш је одговорио, „и Хилари Клинтон би“, додао је он.
Изјава је наишла на бурне реакције обеју страна, и леве и десне. Прво јер доказује све што бирачи треба да знају о трећем председничком кандидату Бушових, друго јер даје ветар у леђа демократама.
И кад би га било ко подржао у изјави — чак и највиши десничарски екстремисти — опет би био уназађен.
„Ја не бих ишао на Ирак“, изјавио је Џеб Буш у четвртак током догађаја у Градској кући у Аризони.
Али је и ово је суочено са чињеницом да је Буш имао негативне поене за нешто са чим сваки председнички кандидат мора да се суочи: хипотезама.
„Овако стоје ствари: ако би сви требало да одговоримо на хипотетичка питања, знајући оно што сада знамо, шта би ти урадио — ја се не бих мешао.“
Џеб Буш, наравно, треба да се суочи са десетинама, чак и хиљадама хипотетичких питања. С обзиром да никада раније није био председник како другачије може америчка јавност да сазна процес доношења његових одлука ако га изабере за једну од највиших позиција?
Такође се чинило да нема проблема са хипотезама када је одговорио на питање које му је поставила Мегин Кели. Буш није оклевао — једва је трепнуо — пре него што је климнуо главом потврдно.
Многи су остали забезекнути Бушовим објашњењем, ништа мање ни 19-годишња студенткиња са Универзитета у Невади. На крају једног од састанака Градске скупштине, студенткиња је напала председничку наду нечим неочекиваним.
„Ваш брат је направио ИД“, рекла је она мислећи на терористичку групу самопроглашене Исламске државе.
„То је било када је 30.000 особа које су биле део ирачке војске истерано — нису имали посао, нису имали никаквих примања, а и даље су имали приступ свом оружју“, рекла му је студенткиња.
Буш је питао да ли је имала неко питање.
„Моје питање је зашто кажете да смо ИД створили ми јер нисмо имали присуство на Блиском истоку, када су то бесмислени ратови, када смо послали младе људе да умиру за идеју америчке посебности?“
„То је идеја“, додала је она. „И зашто се користите националистичком реториком да нас укључите у више ратова?“
Запањени Џеб је рекао да се „уз дужно поштовање не слаже“ са њеном проценом рата у Ираку и почео да за формирање терористичке групе криви одлуку председника Обаме да повуче трупе из Ирака.
„И ми смо имали договор који је председник могао да потпише да би задржао 10.000 војника, мање него што имамо у Кореји, да би могао створити стабилност која би омогућила да Ирак напредује. Резултат је био супротан.“