Иницијатори протеста и контрапротеста, Зоран Заев и Никола Груевски, уверавају да ће окупљања протећи мирно и ненасилно, с тим што је СДСМ најавио да они неће отићи са улица главног града све док премијер не буде поднео оставку.
Осим оставке премијера, опозиција тражи формирање експертске прелазне владе, која би требало да у року од годину дана припреми нове, фер и демократске изборе.
То подразумева измене Изборног закона, спровођење пописа, ажурирање бирачког списка, али и департизацију државних институција.
Они подсећају да је Македонија пре десетак година била лидер у евроатлантским интеграцијама, а данас је на зачељу међу државама у региону, на путу да изгуби чак и препоруку за чланство у ЕУ.
Део аналитичара сматра да грађани Македоније, без обзира на националну припадност, имају много разлога за масован протест против владе која је већ девет година на власти, а држава је најсиромашнија, не само у региону, већ и у светским размерама.
С друге стране, Груевски тврди да оставку неће поднети, јер то сматра кукавичким чином.
Оно што додатно компликује ситуацију у Македонији јесу и недавни догађаји у Куманову, када је дошло до сукоба македонских безбедносних снага и наоружане групе.
Трачак наде да би могло да дође и до договора о превазилажењу кризе постоји јер, иако под снажним притиском САД и Европске уније, Заев и Груевски су у петак поново сели за преговарачки сто.И у владајућем и у опозиционом табору влада одлучност, иако би догађаји који следе могли да донесу ново усложњавање озбиљне кризе која последњих месеци потреса Македонију.
Тај састанак се, очекивано, завршио без договора, али је закључено да он буде настављен у понедељак.
Разговорима су присуствовали лидери партија Албанаца — Демократске уније за интеграцију Али Ахмети, која је коалициони партнер у влади и опозиционе Демократске партије Албанаца Мендух Тачи.
За уторак, 19. мај, у Стразбуру је најављен нови сусрет Заева и Груевског.