Због тога би, оценио је Дачић, сви заинтересовани међународни актери, посебно ЕУ, треба озбиљно да имају у виду могућност понављања сличне ситуације у предстојећем периоду.
„Неопходно је најодлучније обесхрабрити авантуризам овог типа“, поручио је Дачић на регионалном састанку шефова мисија ОЕБС-а у југоисточној Европи у Београду додајући да Србија председавањем настоји да нагласи значај региона за европску стабилност и безбедност.
„Стварање позитивне агенде у циљу јачања регионалне сарадње и унапређења процеса помирења је управо један од кључних приоритета председавања Србије“, рекао је Дачић.
Поводом недавних догађаја на македонској политичкој сцени, који су показали да потенцијал за дестабилизацију и даље постоји, Дачић је истакао да ОЕБС може да допринесе међународним напорима да се прилике у тој држави стабилизују, као и да се отвори политички дијалог у оквиру државних институција, нарочито парламента.
Он је додао да у оквиру ОЕБС-а постоје одређени механизми који би могли да се искористе за превазилажење постојећих проблема и истакао да је Србија као председавајућа спремна да се ангажује ако македонска страна изрази спремност у том погледу.
Дачић је подсетио да је недавно упутио у Скопље свог специјалног представника за Западни Балкан, амбасадора Жерара Студмана, као и шефа Радне групе за председавање амбасадора Дејана Шаховића, који су разговарали са представницима власти и опозиције, групом представника невладиног сектора, као и са једним бројем страних амбасадора.
„Општи утисак из разговора је да није уочена политичка воља да се отвори дијалог који је неопходан да би се превазишла криза. Уместо дијалога у оквиру институција, наставља се суочавање на улицама“, рекао је Дачић.
Он је истакао да изгледа да досадашњи међународни напори, укључујући ангажовање посланика ЕП (Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан) за сада не дају резултате, али да треба наставити са тим напорима и иницијативама.
Дачић је додао и да треба имати на уму да ОЕБС није кључни међународни актер и може да делује само комплементарно са другима, пре свега са ЕУ, као и да је присуство ОЕБС-а у југоисточној Европи одиграло значајну улогу у пост-конфликтном процесу транзиције у региону.
„Прилике на Западном Балкану су се умногоме промениле у последњих двадесетак година током којих је ОЕБС присутан овде. Тешко да би неко пре две деценије очекивао да ће Србија данас председавати ОЕБС-у, као и БиХ Комитетом министара Савета Европе, која је 19. маја преузела ту одговорну дужност. Регион је значајно напредовао на путу европских интеграција“, поручио је Дачић.
Он је додао да верује да ће ОЕБС, промовисањем широког спектра реформи у области људских права, владавине права и демократизације, наставити да доприноси процесима који су кључни за евроинтеграцију Западног Балкана што је, како је рекао, главни приоритет наших земаља.
„Управо јединствено искуство Србије са мисијом ОЕБС-а непосредно указује на предности које ОЕБС може донети земљи у транзицији и региону Западног Балкана у целини на плану испуњавања критеријума са ЕУ агенде“, закључио је Дачић.