Вашингтон је више пута тражио од тајландске војске да им уступи аеродром на Пукету у својству базе за одржавање операција за спасавање Рохинџа — представника муслиманског народа у Мјанмару који су морали да беже из земље због угњетавања од стране будиста.
Много пута до сада су после војног пуча Сједињене Америчке Државе покушавале да се мешају у унутрашња питања Тајланда и вршиле су притисак на генерале који се налазе на челу државе.
Јелена Фомичова, виши научни сарадник Института за оријенталистику Руске академије наука указује и на геостратешку важност Мјанмара у односима САД и Кине.
„За утицај се боре Кина и САД. Мјанмар је веома богат природним ресурсима и директан пут Кине на топла мора, а Кинези се озбиљно баве изградњом инфраструктуре у региону. Ипак, ово није толико борба за Мјанмар, колико покушај притиска на регионалне власти“, сматра Фомичова.
Команда копнених снага и Ратне морнарице Тајланда одбила је молбу Американаца, затраживши да повуку авионе и војнике са Пукета до 29. маја. Став Банкока, како преноси лист, повезан је са сталним притиском који Вашингтон врши на власти краљевства због трговине људима. У Министарству одбране Тајланда се плаше мешања САД у политику Банкока према избеглицама из народа Рохинџа.