Дачић ће у свом излагању изнети оцену актуелне ситуације на Косову и Метохији и још једном указати на кључни значај деловања УНМИК-а за Србију, будући да је оквир УН-а, заснован на резолуцији СБ УН 1244, гарант статусне неутралности међународног присуства на КиМ.
Дачић ће искориститити прилику да у билатералним сусретима са председавајућим СБ УН за месец мај (Литванија), као и са представницима других чланица СБ УН, информише о најзначајнијим аспектима питања Косова и Метохије и другим спољнополитичким приоритетима Србије, саопштило је Министарство спољних послова Србије.
На сутрашњој седници биће размотрен редован извештај генералног секретара светске организације Бан Ки Муна за период од 16. јануара до 15. априла 2015. године.
Бан је у извештају поздравио наставак дијалога Београда и Приштине и постигнути споразум о правосуђу и истакао да је једно од кључних преосталих питања успостављање Заједнице српских општина.
„Дух конструктивне сарадње и нагласак на заједничким интересима остају охрабрујући, а споразум о интегрисању правосуђа на северу Косова, постигнут 9. фебруара, показује посвећеност обе стране имплементацији Бриселског споразума и наставку дијалога“, истакао је Бан.
Београд и Приштина би, како је истакао, требало да предузму све неопходне кораке ради доследне примене свих досад постигнутих договора.
Такође је, како је навео, од кључног значаја да Београд и Приштина остваре напредак у имплементацији оних одредби Бриселског споразума које још нису решене.
Кључно питање у том погледу остаје успостављање Заједнице српских општина, оценио је Бан и апеловао на политичке лидере у Београду и Приштини да хитно приступе решавању тог питања уз консултовање косовских Срба и њихових политичких лидера, на чије интересе ће, како је навео, директно утицати стварање ЗСО.
Такође је, како је додао, кључно да се брзо реши питање наставка учешћа косовских Срба у косовској влади и скупштини.
Констатујући да су косовске власти предузеле кораке ради успостављања Специјалног суда који ће процесуирати дела проистекла из налаза Специјалних истражних јединица ЕУ, Бан је нагласио да су наредни кораци још важнији.
„Од суштинског значаја је да следећи кораци у процесу који су кључни за будућност Косова, уследе брзо и ја позивам политичке лидере на Косову да удвоструче своје напоре у том циљу“, навео је он.
„Снажно апелујем на све политичке актере на Косову да се уздрже од употребе насиља као средства за постизање политичких циљева и да решавају своје несугласице мирним путем“, рекао је Бан.
Током периода обухваћеног извештајем, безбедносна ситуација на Косову је остала стабилна, мада се наводе примери насиља као што су били протести у Приштини и неколико насилних инцидената у Северној Митровици.