Нова анкета, коју је „Ај-Си-Ем рисерч“ спровео ексклузивно за Спутњик, открива да у просеку 31 одсто француских, немачких и грчких грађана жели да се врате националне валуте због тренутне кризе евра.
„Различити економски циклуси који постоје унутар Европске уније су се погоршали (од увођења евра). На крају, евро никада није имао смисла као економски пројекат, увек је био политички пројекат“, рекао је Роберт Оулдс за Спутњик.
Оулдс увођење јединствене европске валуте назива експериментом на који су људи били присиљени.
Евро је уведен 1. јануара 1999. године, али је у току прве три године постојања коришћен само за безготовинско плаћање. Од 1. јануара 2002, у оптицај су пуштене кованице и папирне новчанице.
Евро је званична валута еврозоне која тренутно обухвата 19 држава-чланица Европске уније — Аустрију, Белгију, Кипар, Естонију, Финску, Француску, Немачку, Грчку, Ирску, Италију, Летонију, Литванију, Луксембург, Малту, Холандију, Португал, Словачку, Словенију и Шпанију.
У употреби је и у институцијама Европске уније, као и у неколико европских микродржава — Андори, Монаку, Сан Марину и Ватикану.