Трговински споразуми попут НАФТА (Северно амерички споразум о слободној трговини) и Светске трговинске организације (СТО) непопуларни су међу левичарима, али су ипак прошли. У међувремену, Трговински споразум за борбу против фалсификовања (АЦТА) није успео, ТПП и Споразум о индустријском преносу (ТТИА) су на граници колапса, јер је њихова опозиција врло широка и заснована на незаконитостима у процесу преговарања. Кад бивши главни економиста ММФ-а каже да ваши поступци немају легитимитет, онда очигледно радите нешто погрешно.
Тимоти Б. Ли тврди да се из помодних разлога трговински споразуми скалапају у тајности и да широкогрудо деле повластице одређеним индустријама — као што је продужење рокова индустрији заштите ауторских права и помоћ инвеститорима у државним споровима — што ставља пројекте о слободној трговини у лош контекст.
„Нисам љубитељ споразума о слободној трговини, али мислим да је Ли у праву. Из моје перспективе као активисте у кампањама против таквих ствари, волео бих да кажем једноставну причу о процедуралним неправилностима које је лако разумети (нико се не среће иза затвотрених врата и не прети члановима Конгреса затвором због разговора о послу, ако мисли да их јавност неће подржати). Стварна суштина договора — која је такође прилично непријатна — изгледа да је технички тешко примењива. Завртање руку, злокобне процедуралне неправилности су поклон опозицији таквих споразума“, наводи Доктроу.
Ако договори о слободној трговини имају будућност, онда је то транспарентност и легитимитет који та транспарентност доноси.
Дакле, ако ТПП умре у Конгресу у коме су демократе у већини, биће потпуно могуће да се то десило зато што је либералима дозлогрдило да посебне интересне групе злоупотребљавају трговинске споразуме да би дошле до екстра профита. И ако то постане конвенционална мудрост, то може бити озбиљна препрека будућем председнику или председници када буде преговарао или преговарала о будућим трговинским споразумима. А то би могло довести до тога да будући споразуми доведу до корисне либерализације и много мањих корпоративних ренти, закључује Кори Доктроу на блогу „Боингбоинг“.