Он сматра да се Србија неће суочити са захтевом за признање Косова, јер ни сама Европа, како је нагласио, о томе нема јединствен став.
„У овом тренутку нико у Бриселу не зна шта ће тачно писати у споразуму, али је тачно да се од нас тражи да са Приштином потпишемо правно обавезујући споразум“, рекао је он.
Дачић и даље сматра да је подела Косова и Метохије најбољи, најправеднији и једини могућ приступ решавању тог проблема — Србији треба да припадне север, а Албанцима територије јужно од Ибра.
Дачић је у интервјуу за данашње „Новости“ рекао да ће се ситуација завршити катастрофално по српске националне интересе уколико се настави са праксом седења у Београду и држања предавања о томе како нико не сме да дискутује о Косову, док цео свет о томе расправља у ситуацији када је више од сто земаља признало независност.
На питање да ли предлаже да Србији припадне север, а Албанцима територије јужно од Ибра, Дачић је одговорио да би о томе требало да се разговара, али да сматра да је то једини начин за договор.
Према његовим речима, Србији треба јака међународна позиција да би решавала косовско питање и не треба се конфронтирати ни са ким.
„Тренутно смо у ситуацији да зависимо од тога да ли ће Русија или Кина уложити вето у СБ УН“, указао је Дачић.
Он је, на питање да ли је платформа тачка раздора између председника Николића и Владе, одговорио да му је блиска политика коју води премијер Александар Вучић, али да је сигурно да председник Владе има контакте са председником државе, као и да се њих двојица консултују у вези међународних тема.
Дачић је „признао“ да није читао платформу, али је нагласио да је најважнија сврха тог документа, подсетивши да је велика разлика између политичких декларација у Београду и потреба људи на терену.
Шеф дипломатије је навео и да не зна да ли су се страни амбасадори о платформи информисали из медија или су је читали, али да схвата да је за њих најспорније то да ли ће у тексту бити речи о суштинској аутономији Косова унутар Србије.