„Одговорност за контролу летења у ваздушном простору где се користе средства противваздушне одбране лежи на држави која врши ову контролу“, рекао је Малишевски.
Ако су боинг у Украјини оборили „Буком", онда то може бити само „Бук-М1“ који поседује Украјина, изјавио је саветник главног конструктора „Концерна ПВО Алмаз Алтај“.
„Након спроведене анализе оклопа авиона извршена је анализа типова ракета које су производила сва предузећа концерна и дошло се до закључка да се највероватније ради о типу ракета ‘Бук-11’“, рекао је он.
Выкладываю все слайды последовательно pic.twitter.com/mklrHzI7kT
— Игорь Коротченко (@i_korotchenko) June 2, 2015
Специјалисти руског концерна „Алмаз-Антеј“ су установили да је путнички авион који је оборен на истоку Украјине оборен противаздушном ракетом која се у Русији не производи од 1999. године, саопштили су на прес-конференцији представници концерна.
Almaz Antey: Only 1 type of Buk missile (9M38m1) could do damage seen on MH17, out of production, used by Ukraine pic.twitter.com/JAhhUYSv6d
— Matthew Bodner (@mattb0401) June 2, 2015
Експерти концерна су одбацили тврдњу да су устаници оборили авион.
Анализа руског војног концерна није потврдила верзију да је ракета лансирана из места Снежно, већ је утврђено да је ракета, по њиховим информацијама, лансирана из места Зорошченско у Украјини.
„Према добијеним подацима одређен је рејон лансирања из ког је ракета највероватније лансирана. То место се налази јужно од насеља Зорошченско“, изјавио је Михаил Малишевски.
Some technical depictions of #MH17's destruction, allegedly by old-school #Buk, from Almaz Antey presser pic.twitter.com/vGb6dh3moj
— Matthew Bodner (@mattb0401) June 2, 2015
Како би потврдили своју верзију концерн је спреман да симулира уништавање авиона.
„Ако буде потребно спремни смо да изведемо експеримент у присуству независних посматрача, тј. спремни смо да изведемо експлозију ракете ‘9М38М1’ истог произвођача и конструкције под угловима наведеним у презентацији о обореном авиону“, рекао је директор „Алмаз-Антеја“ Јан Новиков.
На дан несреће амерички сателити су се налазили над Донбасом и њихови подаци могу помоћи истрази, саопштили су у „Алмаз-Антеју“.
Zaroshenskoe, that's where Almaz Antey said the Buk missile that killed #MH17 was launched from. pic.twitter.com/grWDj4CCz7
— Matthew Bodner (@mattb0401) June 2, 2015
Путнички авион „боинг 777“ који је летео из Амстердама у Куала Лумпур пао је у Доњецкој области. У њему се налазило 298 особа, међу којима 85 деце и 15 чланова посаде. Сви су погинули. Кијевске власти су за несрећу оптужили устанике Донбаса. Они су одбацили те оптужбе уз тврдњу да нису поседовали средства којим би могли да оборе авион на таквој висини. У прелиминарном извештају истраге пише се да се авион преломио на пола током лета због „структурних оштећења изазваних спољним утицајем већег броја пројектила високоразорне моћи“, али извор тих пројектила није пронађен.
Амерички сателити су могли да открију ко је погодио авион
Амерички сателити над Донбасом су могли да региструју ко је погодио малезијски „боинг“, изјавио је данас генерални директор концерна „Алмаз — Антеј“ Јан Новиков. Ипак, САД нису нашле за сходно да ове податке предају органима истраге.
Према информацијама Министарства одбране, над територијом где је оборен авион налазили су се сателити САД и тешко је претпоставити да они нису забележили пут ракете, сматра Новиков.
Ова информација, да је била објављена, могла је да помогне истрази, рекао је он.
„Ракета комплекса Бук престала је да се производи 1999.године, односно ни концерн нити било које предузеће из његовог састава никоме нису могли испоручити ове ракете у 21.веку", каже Новиков и додаје да постоје докази да су у поседу украјинске војске.
„Истовремено ми располажемо необоривим доказима да овај тип ракета имају Оружане снаге Украјине. Наиме, 2005.године, концерн је извршио предуговорну разраду — продужетак рока коришћења ових ракета у Украјини. У том тренутку, број ових ракета код украјинке војске био је 991 комад", рекао је Новиков.
Речи Новикова коментарише аналитичар листа „Комсомољска правда“, пуковник у пензији Виктор Баранец.
„Американци не желе да покажу, то јест да објаве оно што не иде у прилог њима или Украјинцима. И то је то. Америчку логику би требало схватити, јер су током истраге овог трагичног случаја често пласирали лажне информације. Тим пре што су украјински генерали признали да је њихова прилично бројна група била присутна у региону Донбаса и да је та територија била добро контролисана“, сматра Баранец.
Новиков је данас изјавио да у концерну не искључују верзију да је авион оборио неки други авион. Ако је погођен из неког копненог ракетног комплекса, онда је то могао бити само „Бук“ и само из области под контролом Ваздухопловних снага Украјине.
Баранец верује да се пре ради о другој верзији.
„Више верујем да се ради о лоше обученом одреду украјинске војске који је управљао системом ‘Бук 1-М’. Раније сам наводио и број, односно ознаку позиције територије са које је био изведен овај напад. И све се ово поклапа са мноштвом других доказа, конкретно са признањем украјинске војске да је једна дивизија овог ракетног пука била присутна на овој територији“, каже Баранец.