Објављени материјали, како се тврди, повезани су с преговорима о Споразуму о трговини услугама (ТИСА) који се воде у тајности од 2013. године. Учесници тих преговора су САД, Европска унија, као и Турска, Мексико, Аустралија, Пакистан и Израел.
WikiLeaks release: 17 secret documents from the ongoing #TISA negotiations https://t.co/mpLZQuBVYq #TTP #TTIP pic.twitter.com/VL2uguLuTD
— WikiLeaks (@wikileaks) June 3, 2015
Према подацима Викиликса, економије ових земаља данас чине две трећине светског бруто домаћег производа. На сферу услуга “иде око 80 одсто економије САД и ЕУ”. Чак и “у земљама у развоју, попут Пакистана, на сферу услуга иде 53 одсто економије”.
На сајту Европске комисије објављено је да учесници у склапању споразума усмереног ка “либерализацији трговине услугама” чине седамдесет одсто светске трговине услугама.
Наводи се да многе земље, укључујући чланице БРИКС-а (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафричка Република) не учествују у преговорима. Циљ споразума јесте повећање притиска и противтежа БРИКС-у.
RELEASE: TISA secret draft covering 2/3rds of global GDP — the #TPP's big brother https://t.co/mpLZQuBVYq #TTIP pic.twitter.com/4ignazMno2
— WikiLeaks (@wikileaks) June 3, 2015
Објављивање ових докумената најкрупније је цурење информација у вези с овим споразумом. Земље које су га потписале де факто предају контролу над делом своје економије. Положај ТИСА дозвољава да управља свим видовима комерцијалних и некомерцијалних услуга. Под његову јурисдикцију прећи ће целокупна социјална сфера, сфера услуживања у коју улазе водоснабдевање, енергетика, саобраћај, банкарски сектор, осигурање, телекомуникације, систем за пренос гаса.
Ник Дерден, директор невладине правне организације Глобал џастис нау, изјавио је да ово цурење “појачава страх од претње коју ТИСА представља за животно важне друштвене услуге”.
“То је црна страница у историји демократије, с обзиром на то да можемо једино помоћу оваквих цурења информација да будемо у току с радикалним реструктурирањем нормативно-правне базе у области друштвених услуга које предлажу наше владе”, рекао је адвокат.
Раније је саопштено да Викиликс намерава да да награду од 100 хиљада долара за текст до тада необјављених глава споразума о Транспацифичком партнерству. Новац се прикупља од приватних донација непосредно на сајту Викиликс.
“Никакве тајности, никаквих извињења. Отворимо приступ ТТП једном заувек”, наведена је на сајту изјава главног уредника Џулијана Асанжа.