Нова посланичка група „Конзервативци за Британију“ поручила је да ће подржати Камеронов покушај да поново преговара о условима британског чланства у ЕУ, али да ће повести кампању за излазак из ЕУ ако премијер не успе да издејствује велике промене, као што су враћање контроле над слободном трговином и британским законима, наводи АФП.
„Ако високи званичници ЕУ не схвате да је једна од највећих чланица ЕУ озбиљна у погледу фундаменталних промена у нашим односима, ми ћемо највероватније препоручити британским бирачима да на референдуму гласају за излазак из ЕУ“, изјавио је конзервативни посланик и председник групе „Конзервативци за Британију“ Стив Бејкер за „Сандеј телеграф“.
Камерон је обећао да ће поново преговарати о односима Британије са ЕУ и да ће онда до краја 2017. године расписати референдум о останку или изласку из ЕУ.
Он је због тога управо обишао европске престонице у покушају да прикупи подршку за реформе које обухватају избор да се Британци не прикључе стварању још тешње уније и да имигранти у Британији не могу добити бенефиције као у осталим земљама ЕУ.
„Ако ЕУ Британији не врати важне надлежности, онда треба да напустимо унију. Рестрикција слободе кретања грађана ЕУ и примат британског парламента над законом ЕУ вероватно ће бити међу најважнијим питањима“, упозорио је конзервативни посланик Европског парламента и суоснивач групе „Конзервативци за Британију“ Дејвид Кембел Банерман.
У међувремену, антиевропска и антиимиграциона Партија за независност Уједињеног Краљевства (УКИП) објавила је почетак кампање за излазак из ЕУ.
„Када бисмо чекали да Камерон заврши преговоре, не бисмо имали времена да се организујемо и мобилишемо. Камерон неће тражити укидање апсолутне слободе кретања зато што зна да то неће добити. Зато за нас не може бити прихватљиво ништа што Камерон тражи“, изјавио је лидер УКИП-а Најџел Фериџ за радио Би-Би-Си.
Водеће земље ЕУ желе да Британија остане у Унији због њене улоге глобалне комерцијалне силе са дипломатском и војном снагом и непроцењиве симболичне штете коју би њен одлазак имао по имиџ ЕУ у свету.
Али у континенталној Европи расте и незадовољство због онога што неки виде као захтев Лондона за специјални третман и „а ла карт“ чланство у ЕУ.
„Ако су захтеви сувише екстремни, неће бити испуњени. Не можете задржати све што је добро и заборавити цену коју морате да платите за то“, каже пољски министар за питања ЕУ Рафал Тжасковски за „Обзервер“.