„Свих шест земаља морају појединачно да буду анализиране. Србија може да се придружи ЕУ онда кад буде спремна, али ми ћемо у међувремену да преговарамо и не верујем да ће се свих шест земаља у исто време придружити ЕУ“, рекао је Мекалистер на панелу посвећеном европским интеграцијама на 15. Економском самиту Србије.
Он је рекао да су Србија и Црна Гора направиле крупне кораке ка ЕУ, док је ситуација у Македонији забрињавајућа.
Истакао је да је сарадња између држава у региону веома важна, а улога Србије у томе изузетно значајна.
Мекалистер је поздравио наставак дијалога у фебруару и истакао да је напредак у нормализацији односа Београда и Приштине свакако остварен и поздрављен у Бриселу, али је позвао две стране да у неколико наредних недеља остваре конкретније резултате у спровођењу Бриселског споразума.
„Европски парламент би желео да види конкретније резултате и истовремено би подстакао Европску комисију да отвори прва преговарачка поглавља са Србијом", рекао је Мекалистер.
Он је, међутим, истакао да је напредак остварен у реализацији Бриселског споразума мешовит и на српском језику додао: „Дела говоре, а не речи“.
Он је као пример „доброг сигнала“ и узора за Западни Балкан навео узајамне посете српског премијера Александра Вучића Албанији и албанског премијера Едија Раме Србији.
Мекалистер је подсетио да и немачка канцеларка Ангела Меркел сматра да су мир, стабилност и просперитет Западног Балкана могући само ако земље региона добро сарађују.
Министарка задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић рекла је на панелу да Србију сада сви партнери из Европе, а и шире, виде као део решења, а не проблема и истакла је да је земља показала да је посвећена регионалној сарадњи.
Јоксимовићева је рекла да је веома важно да земље у региону заједно конкуришу за средства из европских фондова и сарађују на пројектима, јер би то помогло да се реше отворена билатерална питања у региону.
Она је рекла да је Србији из ИПА фондова ЕУ у периоду од 2014. до 2020. године на располагању 1,6 милијарде евра што оставља доста простора за регионалну сарадњу и могућност да се пронађе тачка повезивања привреда у региону.
Учествујући у дебати, шеф Мисије ЕУ у Београду Мајкл Давенпорт указао је да је регионална сарадња један од високих приоритета ЕУ и да је нарочито у последњих 18 месеци видљиво покретање и продубљивање те сарадње на Западном Балкану.
Давенрпот је рекао да је регионална сарадња у самом језгру приоритета ЕУ, а да српска Влада то заиста разуме.
„Влада Србије разуме важност регионалне сарадње, али и политичких и економских реформи“, рекао је Давенпорт.
Он је рекао да ЕУ гледа на регион, али и на сваку земљу понаособ шта је урадила на европском путу.
„Битне су акције и дела“, рекао је Давенпорт.
Он је навео да је Србија практично испред других земаља кад се ради о путу ка ЕУ и да има изузетну могућност, која сад, на пример, није отворена Турској, јер ужива велики ниво подршке кључних земаља ЕУ, која важи и за друге земље региона.
Следећа рунда дијалога 23. јуна кључна
Наредна рунда разговора представника Србије и Косова 23. јуна ће бити кључна за нормализацију односа и отварање преговарачких поглавља за Србију ове године, рекао је Мекалистер.
То је у Београду изјавио известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер.
„Да би се отворила прва поглавља ове године, обе стране ће морати да покажу напредак и следећа рунда дијалога у Бриселу ће бити кључна за нормализацију односа Београда и Приштине“, рекао је Мекалистер на Економском самиту Србије.
Истакао је да је договор који је постигнут о правосуђу на северу Косова велики напредак и да га треба применити.
„И Београд и Приштина требало би да учине додатне кораке у нормализацији односа, да би показали посвећеност и кредибилитет“, рекао је Мекалистер и додао да још има много отворених питања.