Очекује се да ће та одлука бити донета на седници Владе и да ће министар рударства и енергетике Александар Антић изаћи у јавност са конкретним подацима, рекао је Вујовић Радио-телевизији Србије.
Када се говори о новој ревизији ММФ-а, он је додао да се управо завршавају последњи елементи, те да ће сутра на седници Владе бити разматран документ који се шаље у Вашингтон.
„То је ревидиран Меморандум економске и финансијске политике, у ком се прецизирају све ствари које су се догодиле у првом кварталу. Интензивно се припремамо да кренемо са анализом онога што се дешава у другом кварталу и очекујемо да ћемо крајем августа, када будемо разматрали овогодишње податке, имати јаснију слику о томе шта је све могуће“, рекао је Вујовић.
Према његовим речима, ту ће се видети на којим местима могу да се релаксирају неке ствари из програма, и да се дозволи већи степен експанзивности, а то је, како је објаснио, посебно важно код инвестиција и монетарне политике, да би било већег степена запошљавања и бржег привредног раста и то је оно на чему Влада тренутно ради.
Вујовић је нагласио да све компаније са којима је недавно разговарано у Вашингтону у оквиру посете премијера Александра Вучића, већ имају неке послове у Србији и да је веома значајно то што „Мајкрософт“ нуди проширење сарадње.
„Они су од почетка реформи код нас у Србији, сада нуде проширење сарадње на тзв. ’Мајкрософт облак‘, који повезује огромне системе и нуди могућност Србији да прескочи целу генерацију компјутеризације и да пређе на најсавременије методе повезивања, што је јако значајно“, нагласио је Вујовић.
Он је додао да то значи да „Мајкрософт“ нуди памет готово бесплатно, као и да нуди ангажовање српских фирми у реализацији тих пројеката.
„То би био велики ефекат за Србију, отварање нових радних места и подстицај домаћој производњи“, сматра министар финансија.
Он је истакао да Србија примењује законе и испуњава стандарде Европске уније и да је за то најбољи доказ што компанија ККР, фирма која је тзв. други степен финансирања, купује фирме које су већ приватизоване и подиже их на виши ниво пословања.
Како је рекао, ККР улаже милијарде и заинтересована је за Србију, не само да помогне око разрешења питања лоших зајмова, него је спремна и да прошири своја улагања, што је, сматра министар, огроман подстицај и огроман позитиван знак за Србију и њен пут ка Европи.
„Америка нуди свесрдну помоћ у томе да подржи евроинтеграције Србије, али мислим да су, сем речи и политичке подршке, ово најважнији сигнали, када тако реномирана фирма као што је ККР жели да прошири своју делатност у Србији. Они су купили СББ за огромне паре и сада желе то да прошире на остале секторе. Мислим да је то много значајно“, рекао је Вујовић.
Поскупљење не пре средине јула
Електропривреда Србије (ЕПС) још није затражила поскупљење струје, нити је упутила званичан захтев за поскупљење Агенцији за енергетику Републике Србије (АЕРС).
Када ЕПС упути такав захтев Агенцији, која даје последњу реч о корекцији цене струје, процедура обраде података неће трајати дуго, јер размена информација између ЕПС-а и Агенција стално траје, истичу у АЕРС-у, јавио је Танјуг.
Када захтев за поскупљење струје стигне у Агенцију и ако би она максимално убрзала процедуру обраде података, то би могло бити завршено за седам до десет дана, па се поскупљење струје не може очекивати пре средине јула, јер је потребно да истекне 30 дана од објављивања те одлуке у Службеном гласнику Републике Србије.