Лончар је за Радио-телевизију Србије изјавио да је у току процедура са Светском банком око тендера за набавку апарата. Одвојена су средства и њихови представници треба да обиђу наше центре да виде где би ти апарати били и онда ће донети коначну одлуку где ти апарати могу да буду.
„Разговарамо и са Американцима, да они уложе и убаце своје апарате и да направимо један вид јавно-приватног партнерства, а разговарамо и са произвођачима апарата да нађемо најбоље решење да апарате донесемо у Србију и да почну да раде и да спасавамо људске животе“, рекао је министар.
Лончар је изјавио да га је срамота због тога што се дешава са тендером у Сремској Каменици, који је шест пута оборен, додајући да једино размишља о томе колико је људи могло да буде спасено да је све урађено на време.
„Кад људи размишљају о томе да су пацијенти увек на првом месту, а не нешто друго, увек можете да нађете оправдање и то је морало да се заврши до сада“, казао је он.
Министар је најавио и могућу сарадњу са новоотвореним центром у Бањалуци, али је додао да би проблем могао бити финансијске природе, јер је у питању приватни центар.
„Гледамо да се уклопимо, тако да цена буде прихватљива за Србију и стварно се надам да ће они изаћи са коректном ценом, коју можемо да платимо и да тамо пошаљемо најугроженије људе“, казао је министар.
Када је реч о трансплантацији органа, министар здравља каже да су највећи проблем донатори, због чега је веома битно радити на подизању свести грађана.
„Радује ме што видим да млади разумеју проблеме, праве представе, анимирају другове“, рекао је он.
Лончар је најавио да ће се о свим проблемима у здравству разговарати и на предстојећем самиту министара здравља из целог региона, како би се нашла заједничка решења.