„Узбуђење политичке средине Немачке због информација из ’досијеа Сноуден‘ које потврђују да је НСА водила интензивну шпијунажу у Немачкој, било је искрено, али се засада све завршило само на ’испуштању паре‘. Припрема ’антишпијунског‘ споразума са САД коју је покренула Ангела Меркел зауставила је истрагу о прислушкивању телефона канцеларке због недостатка доказа. Испада да је тајна преписка у Немачкој де факто укинута, а да Влада за две године није донела никакве мере за спречавање нових цурења информација, што недавни напад на компјутере Бундестага то потврђује“, рекао је Поли.
Према његовим речима, шпијунажом у Немачкој се баве Агенција за националну безбедност САД и британска тајна служба Центар за владине комуникације. Како је признао шеф немачког БНД-а Герхард Шиндлер, то се дешава јер у својој делатности управо немачка обавештајна служба зависи од америчких и британских колега, а не обрнуто.
„Након 1995. године, Сједињене Државе настављају да живе у уверењу да поседују посебна права и привилегије у Немачкој. Посебно се то односи на област комуникација, тим пре на националну безбедност“, каже Поли.
У исто време, немачка контраобавештајна служба и даље је оријентисана на Исток, штитећи се, пре свега, од руске (раније совјетске) обавештајне службе. Герт Поли наводи да су руски обавештајци увек радили опрезније и професионалније у Немачкој него њихове америчке колеге, које као по навици очекују сву неопходну помоћ немачке специјалне службе.
„Судећи по акцијама специјалних служби савезника, Немачка као и пре окупирана земља“, изјавио је Поли у интервјуу за „Дојче виртшафтс нахрихтен“.