Више од 2.000 политичара и институција у Европској унији је било мета америчке и немачке обавештајне службе, пише немачки дневни лист „Зидојче цајтунг“.
Подаци о овој шпијунажи који су доспели у јавност изазвали су гнев у Европи. Белгијска Влада је покренула истрагу, али, према овом листу, незадовољство би могло да буде веће са друге стране Атлантика.
„Скандал не може да буде заборављен. Немачка канцеларка Ангела Меркел мора да се суочи са незадовољством оних које су шпијунирали, али постоји још озбиљнија претња: гнев САД. Канцеларка и БНД очекују оштру реакцију Вашингтона у случају да детаљи о шпијунажи америчке обавештајне службе буду обелодањени“, пише лист.
У случају да до тога дође, то ће америчким дипломатама бити доказ да немачке обавештајне службе нису поуздане. У тајним документима америчке обавештајне агенције НСА и немачке БДН помињу се имена 7.089 особа и европских институција.
„То се тиче готово сваке европске земље. Јасно је да је, уз помоћ БДН, (америчка) НСА покушала да шпијунира истакнуте званичнике“, констатује лист. „Ово је први пут да наши партнери, не само у Европи већ и широм света, разматрају сарадњу са БДН. Сигнали које добијамо нису позитивни“, каже шеф обавештајне службе Герхард Шиндлер.
НСА и БНД су 2002. године потписале споразум о надгледању електронских комуникација. Американци су се обавезали да неће предузимати акције које нису у складу са немачким законом.
БНД је 2005. године открио да НСА намерава да шпијунира велика европска предузећа. Немачка служба је 2008. године послала канцеларки упозорење да Американци „настављају у Европи њихове циљеве“. БНД је због тога од 2013. године блокирао више од 40.000 захтева америчке службе, а 2010. године је о томе по други пут обавестила Ангелу Меркел.