По повратку из Москве, градоначелник српске престонице није крио одушевљење Парком Горки. Он је најавио да би, по узору на национални Парк Горки српска престоница могла да уреди зелену површину на Ушћу.
„Слични садржаји биће понуђени и Београђанима на површини лако доступној грађанима са обе обале Саве — на Ушћу. Површина савршено одговара парку који би могао да личи на Горки“, каже за Спутњик градоначелник Синиша Мали и додаје да ће план о повећању садржаја на Ушћу почети да се реализује већ ове године.
Мали каже да се уређење одлично уклапа у планове везане за „Београд на води“.
„План се потпуно уклапа у урбанистичке параметре које смо раније планирали. На нама је да осмислимо садржаје у том делу града, како би што већи број људи долазио да их користи, а пројекат 'Београд на води' чак предвиђа пешачки мост, да би грађани могли лакше са једне обале да пређу на другу. Сада ће имати разлог да пређу, како би се рекреирали, бавили спортом и другим активностима, како би унапредили свој живот“, каже Мали.
Он додаје да су средства за израду пројекта већ обезбеђена. Новац ће бити издвојен за недељу дана, после ребаланса буџета.
После завршетка пројекта биће познато и колико ће парк коштати Београд. Затим следи потрага за пројектантом, који ће дати коначну слику Београдског парка Горки.
„Веома је важно што је наш градски архитекта био у Москви, тако да ће са архитектом града Москве доћи до тога који су нам садржаји неопходни. Не морамо све да уредимо одмах, можемо и по фазама, битно је да се крене у прву. Моја обавеза је да обезбедим новац за нешто што верујем да је значајно за град Београд. Новац ћемо обезбедити не из кредита, као до сада, већ кроз уштеде у буџету. Мени је важно да на основу искуства Парка Горки и ми добијемо и завршимо пројекат сређивања Ушћа“, истиче градоначелник Београда.
Ушће ће остати препознатљиво као концертни простор, додаје Мали.
Иначе, Парк Горки простире са на чак 250 хектара уз обалу реке Москве у срцу града. Парк је отворен у августу 1928. године и током своје дуге историје је увек тачно одражавао дух времена у којем „живи“.
Парк културе, како га још Московљани називају, има бројне спортско-рекреативне садржаје. Најпопуларнија је, најпосећенија и најлепша зелена оаза руске престонице. Дневно га посети више од 40.000 људи, а викендом и празницима више од 250.000.