Суд је по овим оптужбама у мају тражио смртну казну за Морсија, али је тај захтев дат на разматрање муфтији — тумачу исламских закона при Влади Египта.
Врховни вођа египатске организације „Муслиманско братство“ Мухамед Бади такође је осуђен на смрт.
На ову пресуду може се уложити жалба.
Судија Шабан ел Шами је рекао да је на смрт осуђено још пет вођа „Муслиманског братства“, који се налазе у затвору.
Раније данас, исти суд изрекао је Морсију казну доживотног затвора од 25 година, у случају у којем је оптужен за шпијунажу у корист палестинског Хамаса и Ирана. Иста казна у том случају изречена је и Бадију.
Морси је већ раније у одвојеном поступку осуђен на 20 година затвора због подстицања насиља.
Морси, први египатски изабрани председник, је владао само годину дана, до јула 2013. године, када га је свргнула војска након масовних протеста против његове владавине.
Побуна против Мубарака је избила 25. јануара 2011. године, а 28. јануара је дошло до масовног паљења полицијских станица широм Египта, када су побегле на хиљаде затвореника, међу којима и нешто раније затворени Морси.
Откад је Морси свргнут, полиција је у очима египатског народа углавном рехабилитована за насиља током побуне 2011. године и за њих египатски званичници и лојални медији сада највише криве „Муслиманско братство“ и стране факторе.
Некадашњи командант египатске армије, која је свргла Морсија, Абдел Фатах ал-Сиси је прошле године изабран за председника земље. Он обећава да ће искоренити „Муслиманско братство“, некад најјачи египатски политички покрет, који се сада налази на црној листи као „терористичка група“.