Стереотипи тешко умиру, каже социолог Јово Бакић.
„Могу да спавају и врло се лако буде. Када није кризна ситуација спавају, када дође до кризних ситуација из центара моћи се буде под условом да су интереси различити. Ако су интереси исти, стереотипи ће наставити да спавају. Када неко има интерес да мења негативну слику о себи уложиће више", каже социолог.
Бакић мисли на Немачку и њену перцепцију у српским медијима, што је предмет студије коју је недељник „Време" урадио у сарадњи са немачком фондацијом Фридрих Еберт.
„Слика о Немачкој се поправља", рекао је директор фондације, Хајнц Алберт Хутмахер, на представљању студије у Београду.
И немачки амбасадор, Хајнц Вилхелм, задовољан је сликом о Немачкој у Србији „што се не подразумева само по себи имајући у виду заједничку историју".
Он је инсистирао да је Немачка највећи билатерални донатор и један од најважнијих привредних партнера у Србији.
„Слика Русије овде је боља него што је то реално. На Русију се гледа као на највећег донатора што није тачно. Ми смо највећи донатор, други по величини трговински партнер Србије", рекао је Вилхелм.
Бакић подсећа да Русија није бомбардовала Србију.
„То је кључни капитал Русије као велике силе на овом подручју, због тога и не морају да улажу много новца. Друга ствар је што Србија не користи могућности које има на руском тржишту“, каже за Спутњик.
Студија о перцепцији Немачке у српским медијима показује да је мишљење о овој земљи вишеслојно и да од медија зависи на коју страну таса ће превагнути. Већина Срба би отишла да ради у Немачку, али се она не доживљава као искрени пријатељ због два светска рата, њене улоге у распаду СФРЈ и признавању независности Косова.
Ђорђе Вукадиновић из „Нове српске политичке мисли“ сматра да слика о Немачкој у српској штампи не одражава мишљење јавности.
„Причамо о томе како српски медији који су више или мање у немачком власништву гледају на српско-немачке односе. Па наравно да гледају позитивно. Али српска јавност показује мање ентузијазма“, каже он за Спутњик.
Вукадиновић примећује да се представа о Немачкој у српској јавности креће између фасцинације са једне стране и непријатељства са друге, што замагљује слику о односима ове велике европске силе и Србије.