На форуму ће у име Србије учествовати први потпредседник Владе и шеф дипломатије Ивица Дачић, као и министри финансија и привреде Душан Вујовић и Жељко Сертић. Дачић ће на скупу разговарати са руском колегом Сергејом Лавровом, министром енергетике Русије Александром Новаком и председником „Гаспрома“ Алексејем Милером и директором „Руских железница“ Владимиром Јакуњином.
Ове године Форум се одржава под слоганом „Време је за акцију — заједничким напорима ка стабилном расту“. Форум је јединствени годишњи међународни догађај у свету економије и бизниса на ком се састају представници политичких и пословних кругова, водећи научници, представници јавног живота и медији из целог света. Упркос антируским санкцијама, ове године је на тој манифестацији више гостију из иностранства него прошле године, јер нико не жели да пропусти шансу за успостављање бизнис контаката.
Председник друштва малог и средњег бизниса „Опора России“ Александар Калинин за Спутњик каже да је за разлику од прошле године на Форум стигао велики број страних компанија.
„За разлику од лане, ове године је на Форум стигао велики број страних компанија. Прошле године многе од њих су биле под административним притиском да не иду у Петербург. Представници бизниса виде да Русија не планира да се затвара и да погоршава услове за стране инвеститоре. Напротив, стално понављамо да је Русија део великог света. Идеја о изолацији Русије је утопистичка. На форуму се често помиње унапређење сарадње са Кином, Јужном Корејом, наставља се дијалог са Ираном, Индијом. За Русију је јако важна диверсификација економије“, закључио је Калинин.
Руски министар енергетике Александар Новак је у оквиру Форума рекао да стране нафтне и гасне компаније упркос санкцијама желе да наставе да раде у Русији.
„Све компаније, без изузетка, желе да наставе да раде у Русији. На последњем самиту АПЕК који је одржан 3. јуна у Бечу, разговарао сам са директорима компанија као што су ’Ени‘, ’Шел‘, БП, ’Ексон статоил‘ и сви су изразили жељу да желе да наставе да раде у Русији, те да је руско тржиште интересантно, као и да санкције не треба да утичу на комерцијалне односе које те фирме имају са Русијом. Директори тих компанија су такође јавно говорили да спољнополитички проблеми не треба да утичу на економију и бизнис“, рекао је Новак.
Главни догађај првог дана је састанак руског председника Владимира Путина са директорима највећих светских инвестиционих и државних фондова, којих ће на форуму бити представљено укупно 27 из 16 земаља, укључујући САД, Саудијску Арабију, Кину, као и друге европске и блискоисточне земље. Путин ће се на форуму састати и са потпредседником кинеске Владе Џангом Гаолијем, министром одбране Саудијске Арабије Мухамедом бин Салманом, као и са премијером Монголије.
Амерички милијардер и инвеститор Џим Роџерс изјавио је на маргинама Форума да је раније одбијао да дође на овај догађај, али да је ове године желео лично да види шта се то овде догађа.
„Био сам песимистичан што се тиче Русије 47 година, али током последњих неколико година сам променио тачку гледишта зато што се Русија променила — ето зато сам овде, како бих сазнао више и евентуално нашао неке нове инвестиције. БРИКС ће променити свет. Раније су светом доминирале ММФ, Светска банка и друге институције под контролом САД. Лоше је када се један играч налази на челу свега. Сада ће Светска банка и сличне организације, које су зарђале и постале корумпиране добити конкуренцију. А то је јако добро за читав свет“.
Другог дана Форума Путин ће се састати и са премијером Грчке Алексисом Ципрасом, а светски медији јављају да би приликом сусрета два политичара требало да потпишу прелиминарни споразум о учешћу Грке у изградњи гасовода и проласку „Турског тока“ преко њене територије. Поред тога, Путин ће се у петак обратити и учесницима скупа.