О нацрту резолуције који је урадила Велика Британија СБ УН ће расправљати 7. јула. У писму Владе Србије се износи уверење да оваква резолуција неће допринети помирењу у региону, него ће, напротив, изазвати тензије.
Бивши амбасадор у УН Павле Јевремовић каже да Србија мора да поступа одмерено јер „није пристојна нити политички исправна осуда става према једном догађају који је Међународни суд правде окарактерисао као геноцид“.
Јевремовић сматра да је дипломатским средствима могло да се дође до текста који би био прихватљив за све стране.
Владислав Јовановић, бивши шеф дипломатије СР Југославије и амбасадора при УН каже да је Београд знао да се нешто кува у британској кухињи али не и који су састојци.
Он сматра да би измењени текст, уколико би био инспирисан идејом помирења и снажења стабилности, био прихватљив за све, али сумња да је то намера њених предлагача.
„То није почетна намера Велике Британије и Америке, тако да је мало вероватно да би пристали на нешто друго до козметичких промена“, каже Јовановић за Спутњик.
Политички повод за резолуцију је да се Србија „стави у положај дефанзиве како би била неотпорнија на захтеве који предстоје, а то је нови уступак по питању Косова и Метохије и ново дистанцирање од Републике Српске“.
У случају да се текст резолуције у садашњој форми нађе на гласању у СБ УН, Русија би могла да уложи вето, али ова поларизација у СБ УН није добра ствар за Србију, сматра Јевремовић.
„Требало је уложити сваки напор да се избегне таква ситуација, да не доводимо Руску Федерацију да вади кестење из ватре. Али сада када је тако, руски вето је добродошао“, истиче он.
За Владислава Јовановића било би погрешно да Србија не затражи помоћ од Русије, јер би без тог ослонца дошла у питање њена самосталност на међународној сцени.
Велика Британија и САД желе да Балкан заокруже као своју интересну сферу, сматра Јовановић, да укључе Србију у НАТО и ускрате улазак Русији у тај затворени простор.