Управни одбор Кошаркашког клуба Партизан донео је одлуку да неће играти Еврокуп наредне сезоне, иако је резултатски изборио учешће у овом другом по значају европском такмичењу. Разлог за овакву одлуку је тешка финансијска ситуација клуба.
Међутим, да ли је сам КК Партизан као КК Партизан крив што је запао у овакво стање? Има ли криваца и на другим местима? Зашто се и даље не решава статус спортских клубова у Србији?
Дописник Евролиге из Београда Александар Остојић каже да Еврокуп није толико атрактивно такмичење и подсећа да је прошле године КК Цибона из Загреба, која је била шампион АБА лиге, одустала од Евролиге која је неупоредиво профитабилније такмичење.
„Значи велики клубови одустају чак и од Евролиге, ако не виде неку своју маркетиншку и финансијску шансу у томе. Партизан то није видео у Еврокупу“, прецизира Остојић за Спутњик.
Обавеза државе да реши статус клубова
Он подсећа да је КК Партизан скоро 25 последњих година редовни учесник у европским клупским такмичењима и истиче да је овај клуб основан од стране државе, па она има обавезу и да га одржава.
„Мислим да не стоје образложења да држава нема новца да издржава два клуба — Партизан и Црвену звезду, због тога што је Црвена звезда у овом тренутку приватни клуб који долази до финансија на неке своје начине, не улазим у то. Али држава је обавезна да или Партизан одржава у неком стању у коме он може да се такмичи или да дигне руке од свега и да каже довиђења и пријатно“, конкретан је Остојић.
Искривљена слика због репрезентације
Један од најпознатијих кошаркашких новинара у Србији и уредник на СОС каналу Владан Тегелтија каже за Спутњик да је овакав потез врло ружна ствар у историји Партизана као најтрофејнијег српског кошаркашког клуба, али истиче да данас спорт није само спорт, већ да новац диктира све у њему.
„Ми се заваравамо успехом репрезентације, али кошарка у Србији изумире. КК Раднички из Крагујевца, који је прошле године играо на какав-такав начин у Европи, више не постоји. Косјерић, односно КК Црнокоса, који је био најбољи тим Кошаркашке лиге Србије не постоји. Ми немамо КК Хемофарм, немамо КК Војводину, КК ФМП се сада зове КК Црвена звезда Телеком, а оне праве КК Црвене звезде нема… Тако да она прича да је кошарка непрофитабилан спорт стварно ступа на снагу“, тврди Тегелтија за Спутњик.
Лоша финансијска ситуација кошаркашких клубова само је један одсто онога што се догађа у фудбалу. Недостаје дефинисан однос државе, спорта и клубова. И то је огроман проблем српског спорта, генерално, који још није почео да се решава.