Проблем нису представљали опозиционари, који су и раније најављивали отпор формирању суда, већ седам посланика Демократске партије Косова Хашима Тачија, који нису пристали да подрже уставне промене.
Тачи је њихову одлуку оценио као „противну националним интересима“.
„Од незнања до лажног патриотизма, ти посланици су учинили ствар која је противна националним интересима“, рекао је Тачи непосредно после гласања.
Свој глас „за“ дало је 75 посланика од неопходних 80, а претходно је одбијен предлог да се о амандманима гласа тајно.
Први човек Демократске партије Косова рекао је да ће ускоро уследити нови покушај да се у парламенту усвоје уставни амандмани, али није прецизирао када ни по ком основу.
Према најавама које долазе из Приштине, а које су неформалне, лако може да се деси да Иса Мустафа поднесе оставку на функцију премијера. Срби са Космета који партиципирају у косовској Влади верују да би овакав потез могао да угрози наставак бриселских преговора.
Седница која је од почетка до краја протекла у више него узаврелој атмосфери кулминирала је када је сам Хашим Тачи напустио салу.
Иначе, с обзиром на то да Приштина није успела да формира суд, може се очекивати да његово формирање на себе преузму Уједињене нације.
Председник Скупштине и посланик ДПК Кадри Весељи рекао је пре гласања да је пред Косовом тежак период.
„Данашњи дан је тежак, али отварају се теме које ће бити још теже. Све што је овде речено показује заједничку узнемиреност за нашу будућност, сувереност и перспективу“, казао је Весељи.
Он је додао да ће гласати за оснивање Суда, али и да је поносан на то што се током 1999. године борио против „варвара“.
„Поносан сам на ОВК. Учествовао сам у свакој акцији и поносан сам на то“, казао је Весељи.
Посланик „Самоопредељења“ Аљбин Курти рекао је да Косово никада није имало прави устав, истичући да се уставни амандмани усвајају брже него законски.
Осврћући се на оснивање Специјалног суда, Курти је рекао да ће тај суд бити славнији од Косова.
„Каљаће се углед Косова због постојања, а не због непостојања суда“, рекао је Курти.
На почетку дуго очекиваног заседања, шеф посланичке групе „Самоопредељење“ Глаук Коњуфца је затражио од председника скупштине Кадрија Веселија да се из дворишта скупштине склоне специјалне снаге полиције које су, како је рекао, „опколиле скупштину Косова“.
Док је скупштина заседала, на оближњем Тргу Ибрахима Ругове чланови удружења бораца ОВК протестовали су против Специјалног суда.
Осуди присуства полиције испред скупштине придружио се и лидер АБК Рамуш Харадинај, након чега је Весели затражио да се полиција удаљи.
Рамуш Харадинај је рекао да је Специјални суд „законски монструм“ и додао да је он за правду и за суд за све оне за које се сумња да су починили злочине, без обзира на националну и верску припадност.
Листа „Српска“ није дискутовала о нацрту закона за уставне амандмане.
Успостављање косовског Суда за ратне злочине кључни је услов за даљи напредак Косова.