„Пре тачно сто и једне године пиштољ је запуцао у граду на југу Европе. Мало ко је тада обраћао пажњу на убиство надвојводе Франца Фердинанда и његове жене док су се возили улицама Сарајева. Шест недеља касније, Европа је била у рату“, пише у анализи Ларија Елиота, уредника за економију.
Елиот сматра да одлука грчког премијера Алексиса Ципраса да организује референдум о условима које нуде кредитори (Међународни монетарни фонд, Европска унија и Европска централна банка) за исплату грчког дуга може да има последице попут сарајевског атентата.
„Не ради се само о томе да ли ће банке у Грчкој радити наредних дана, иако постоји опасност да не раде. Није реч о томе да ли су се кредитори преиграли у преговорима, мада јесу. Ова криза се тиче будућности евра“, пише уредник „Гардијана“.
„Тројка је прошле недеље била сигурна да ће Ципрас да устукне када му буде представљена последња понуда ’узми или остави‘. Погрешили су. ММФ, Европска централна банка и Европска комисија начинили су фаталну грешку у процени и изгубили контролу над догађајима“, констатује Елиот.
„Казаће да је Грчка мала, неважна земља и да је јединствена монета (евро) много сигурнија него што је то била у тренутку акутне кризе у лето 2012. године. Дипломате у европским престоницама су заузеле сличан став последњих дана јуна 1914. године“, упозорава аналитичар „Гардијана“.