На мапи, коју је према подацима тог министарства објавио портал „Коријере“, а преносе подгоричке „Вијести“ мере опреза препоручују се свим Италијанима који желе да отпутују у било коју земљу Западног Балкана.
На интерактивној мапи остале категорије укључују препоруку: „Не путовати уколико није неопходно“ (наранџаста боја), „Не препоручује се“ (црвена) и „Без посебног ризика“ (зелена).
Осим тога, Министарство унутрашњих послова Италије означило је Црну Гору и као потенцијалну тачку одакле би терористи могли да уђу у ту државу.
Званични Рим наводи да је укључио луке Анкона и Бари на листу евентуалних мета терористичких напада.
Они су зато позвали локалне управе на максималну опрезност, уз прецизирање да су италијанске луке потенцијалне тачке уласка терориста из балканских држава попут Албаније, Косова и Црне Горе, односно чворишта руте којом новорегрутовани терористи путују ка зараћеним зонама у Сирији и Ираку.
Почевши од 11. септембра 2001. године, италијанско Министарство је на листу потенцијалних мета додало око 13.000 локација које укључују НАТО базе, амбасаде, представништва мултинационалних компанија, религијске објекте, али и локације масовне агрегације као што су аеродроми и тргови.
Уочи инаугурације Експоа, министар унутрашњих послова Ангелино Алфано прецизирао је да се само у Милану налази 490 могућих мета терористичких напада које чува 3.700 полицајаца.
Саветник у либијској влади Абдул Басит Харун недавно је за Би-Би-Си казао да екстремисти Исламске државе стижу до Европе бродовима којима кријумчари на Медитерану превозе мигранте.
„ИД користи бродове за своје људе које желе да пошаљу у Европу, пошто европска полиција не зна ко је из ИД, а ко је избеглица“, рекао је Харун.
И шеф НАТО-а Јенс Столтенберг упозорио је да би припадници исламских екстремистичких група могли да стигну до Европе под плаштом миграната.