Председник САД Барак Обама требало би данас да објави споразум, а отварање америчке амбасаде у Хавани планирано је крајем месеца. Две земље преговарају о отварању амбасада, од изненађујућег саопштења у децембру, да су одржале тајне прегворе на којима су се договориле о обнављању дипломатских односа.
За Обаму је одмрзавање односа са Кубом у центру спољне политике, на крају председничког мандата и на томе ради већ дуже времена, преноси АП.
Очекује се да ће и државни секретар Џон Кери, који је у Бечу на нуклераним преговорима са Ираном, такође говорити о отварању амбасаде. Он је раније изјавио да би путовао на Кубу, на отварање.
Кубанско Министарство иностраних послова најавило је да данас очекује да добије поруку од Обаме о отварању амбасаде.
САД су прекинуле дипломатске односе са Кубом 1961. године, после Кастрове револуције. Оне су десетинама година покушавале да свргну комунистичку власт и да изолују острво, укључујући и пооштравање економског ембарга, који је први увео председник Двајт Ајзенхауер.
Од касних 70-их година, САД и Куба, уместо амбасада, имају дипломатске мисије, које су под заштитом Швајцарске.
Поред отварања амбасада и даље ће остати нека нерешена питања важна за нормализацију односа, као што су разговори о људским правима, захтеви за компензацију за конфисковану америчку имовину у Хавани и штету Кубе због ембарга.
Ту су и разговори о сарадњи у спровођењу закона који укључују и осетљиву тему америчких бегунаца који су нашли уточиште у Хавани.
Обама, такође, жели да Конгрес укине економски ембарго Куби, иако се суочава са отпором републиканаца и неких демократа, који се противе нормализацији односа, јер сматрају да је прерано наградити режим који озбиљно крши људска права.
Председник ће се такође суочити са јаком опозицијом у Конгресу због трошења новца пореских обвезника за изградњу амбасаде у Хавани.