Предлогом резолуције, који је поднет Скупштини Србије на усвајање, предлаже се да се 11. јул прогласи Даном сећања на геноцид у Сребреници, јавља Фонет.
Изражава се саосећање за све жртве у ратовима на простору бивше Југославије, као и за њихове породице, и позивају се све суседне државе да наставе да обезбеђују правду и дугорочну подршку преживелима, укључујући по потреби оне који су били жртве сексуалног насиља.
У тексту се потврђује решеност државе да спречи геноцид и друге озбиљне злочине и додаје да се подупиру напори на спровођењу истраге и процесуирању оптужених за геноцид у Сребреници.
Странка Сулејмана Угљанина предложила је обавезу развијања образовних програма којим ће се будућим генерацијама усадити лекције које су извучене из прошлих геноцида, ратних злочина, етничких чишћења и злочина против човечности у циљу спречавања да се понове.
Потврђује се значај лекције о неуспеху да се спречи геноцид у Сребреници, као што је наведено у извештају генералног секретара Уједињених нација, и одлучује се да се рано и ефикасно делује како би се спречило понављање такве трагедије.
У образложењу за усвајање резолуције се наводи да би то био први важан корак у правцу решавања отворених питања између Србије и Босне и Херцеговине, српског и бошњачког народа.
Признавање геноцида у Сребреници је цивилизацијски корак који је потребан Србији како би потврдила озбиљност у намери за изградњом дијалога, сарадње, поверења и трајног мира у региону, сматра Странка демократске акције Санџака.