У питању су углавном „обични“ људи, а грађани би требало да имају поверње у безбедносне службе јер свој посао раде ваљано, сматрају стручњаци.
Од почетка године азил у Србији затражило је 36.000 људи, сваког дана између 700 и 800, каже министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.
Он истиче да су ти људи коректни, да су изазвали „минимални“ број инцидената као и да се често крећу у већим групама из страха за своју безбедност. Међутим, поједине европске земље сматрају да боравак у Србији није безбедан.
Коментаришући недавну препоруку италијанског министарства спољних послова грађанима те земље да буду опрезни приликом доласка у Србију, директор полиције Милорад Вељовић је изјавио да полиција гарантује безбедност свима, да грађани не треба да страхују, упркос повећаном броју миграната.
Професор Факултета за безбедност Зоран Драгишић за Спутњик каже да се у Србији осећа потпуно безбедно, јер верује да наша полиција ништа не препушта случају, али да ипак не треба занемарити чињеницу да можемо бити на мети терориста.
„Догађај на стадиону Црвене звезде, када је полиција пронашла бомбу током прегледа, јасно показује грађанима да наша полиција озбиљно приступа свом послу. Србија и цео Балкан су означени као део глобалног калифата, њихове активности према нашој земљи су очигледне, бележи их и полиција и обавештајно-безбедносне службе, тако да у том смислу не могу да кажем да нисмо угрожени и да можемо потпуно да се опустимо. Наравно да су напади могући, догађају се и много већим и развијенијим земљама него што је Србија, јер циљ терориста и јесте да нас заплаше“, каже Драгишић.
Постоји ли могућност да затаји обавештајна служба неке од суседних земаља, као што је недавни случај у Македонији, када су се терористи на територију те земље пребацили са Косова? Како би се то одразило на безбедност у Србији?
Драгишић примећује да је, како време пролази, тај догађај све више обавијен велом тајни.
„Некада су пропусти могући, као у сваком послу, тако се и у овом догађају превиди. У Македонији се радило о великој терористичкој групи, коју бисмо могли назвати јединицом која је имала снагу чете. Ту су многа питања остала без одговора. Није могуће да толика терористичка група уђе у Србију, тим пре што су одмах након догађаја у Македонији појачане снаге безбедности на граници са Косовом, све снаге су стављене под једну команду, тај простор је добро покривен, војском, жандармеријом и полицијом тако да мислим да тако нешто није могуће“, сматра он.
Мигранти не би требало да буду разлог за бригу, јер их Србија организовано дочекује и ради тријажу, каже Драгишић.
А министар унутрашњих послова Небојша Стефановић оцењује да прилив илегалних миграната превазилази класична миграторна кретања, због чега је како је рекао, решење потребно тражити на нивоу целе Европе.