Шест ловаца Ф-16 је протеклих 9 месеци било размештено у војној бази Ел Азрак у Јордану.
Међутим, шеф белгијске дипломатије Дидије Рејндерс изјавио је да ће Брисел обуставити учешће у коалицији због проблема у буџету који је усвојила влада Шарла Мишела.
Прошлог месеца белгијско Министарство одбране саопштило је да су ловци обавили укупно 726 летова.
Извори у Министарству одбране углавном су одбијали да детаљније коментаришу резултате, оцењујући да су они били „успешни“.
Власти у Бриселу не искључују повратак у коалицију, али само ако се белгијски авиони под једнаким условима буду смењивали са холандским ловцима, као и авионима других земаља коалиције.
Помоћник министра јавног информисања Сирије Али ел Ахмад прокоментарисао је за Спутњик да сматра да се у овом случају ради и о проблему у терминологији.
„То није никаква ’међународна коалиција‘, већ ’западна‘. ’Међународна‘ значи да у њој учествују представници свих утицајних држава, да не помињем државе чланице Савета безбедности Уједињених нација. Мишљења сам да би Русија требало да учествује у коалицији, заједно са Француском, Великом Британијом и САД", јасан је Ел Ахмад.
Он додаје да многе европске државе сумњају у ефикасност коалиције.
„Белгија је пример тога. Од почетка смо приметили да коалиција нема озбиљан приступ решавању проблема. Коалиција је бомбардовала искључиво објекте који угрожавају интересе Запада. Ево зашто je Запад, када је реч о објектима ИД, стално промашивао циљеве, или је бомбардовао положаје Сиријаца које се стварно боре против ИД на копну. Чак су и цивили, који помажу сиријској војсци и устаницима, више пута били мета ваздушних удара од стране Коалиције“, рекао је помоћник министра јавног информисања Сирије.
„Западне државе троше енормне паре, али то не доприноси борби против ИД. Али од тога дебело зарађује западна наменска индустрија“, закључио је Ел Ахмад.