Истраживање је спроведено телефонском анкетом на узорку од 1.100 испитаника на територији Србије без Косова и Метохије.
На питање да ли подржава улазак Србије у ЕУ, позитиван одговор дало је су 44,4 одсто испитаника, њих 37,5 одсто је рекло да не подржава, док је неопредељених било 18,1 одсто.
Српска напредна странка (СНС) и даље има највећу подршку бирача у Србији, 45 одсто, а за њом следе, практично изједначене, Демократска странка (ДС) са 10,9 одсто и Социјалистичка партија Србије (СПС) с 10,7 одсто.
Према резултатима овог истраживања, које је пренела Политика, само ове три странке би на изборима прешле цензус.
У претходним истраживањима у априлу, напредњаци су били благо пали на 42,4 одсто, али су се сада стабилизовали и имају нешто мање него што су освојили на изборима прошле године, напомиње уредник НСПМ Ђорђе Вукадиновић.
Српска радикална странка, која је према истраживању у априлу имала 6,1 одсто подршке грађана, сада је пала на 3,5 процената.
Према овој анкети, испод цензуса су и Двери (4,5), ДСС (4), СДС (3,4), СДПС (3,2), као и СВМ (1,8), ЛСВ и ЈС по 1,6, „Доста је било“ (0,8) и ПУПС (0,6).
На питање да ли данас живе боље или горе него пре годину дана, 48,9 одсто испитаних је одговорило да живи горе, а 39,3 одсто да живи исто.
Испитаници су, на скали од један до пет, сопственом материјалном стању дали просечну оцену 2,24.
Готово две трећине анкетираних, њих 60,3 одсто, рекло је да не верује да ће смањење пензија и плата донети очекивани резултат, док у то верује 24,3 одсто испитаних.
Продаји пољопривредног земљишта странцима противи се 81,8 одсто грађана, а нешто мање противника најављене продаје „Телекома Србија“ и ЕПС-а: 64,9 одсто.
Подједнак број анкетираних, по 40,1 одсто верује и не верује у остварење пројекта „Београд на води“.