„Неће нам помоћи интерна истрага, то не значи ништа. Овде је потребно да дигнемо глас, зато што је њихов глас отишао у УН. Наш глас мора да се чује и он ће се чути. Не можете и нећете нас понижавати“, поручио је Додик.
Он је истакао да Србе не интересује Босна и Херцеговина у којој нису равноправни.
„Како је могуће да се, ако ми говоримо о нашем статусу, одмах дигну сви и кажу: ’Какав референдум? Не може то!‘, а када им Бакир Изетбеговић каже да треба укинути ентитете и направити пет регија, онда је веома блага и америчка и британска и реакција ЕУ, и сви ћуте о томе. Значи, то вам је намера. Наравно да смо писмени и да знамо“, рекао је Додик.
Додик је данас у Братунцу, током обележавања 23 године од великог српског страдања у околини Сребренице и Братунца на Петровдан 1992. године, напоменуо да Срби треба да се окупе не само у сећању, него и у политичкој борби за јачање њиховог статуса који гарантује Дејтонски споразум.
„Ми не тражимо ништа више од тога него што је записано у Дејтонском споразуму“, истакао је Додик.
Двадесет пет посланика Представничког дома парламента БиХ упутило је писмо генералном секретару УН Бан Ки Муну у ком су навели да подржавају британски предлог резолуције о Сребреници.
Тим поводом је отворено писмо председавајућем Председништва БиХ Младену Иванићу упутио посланик Денис Бећировић у ком, између осталог, тврди да 25 посланика Представничког дома представља око 60 одсто овог дома.
Додик: Никад бољи односи и сарадња Србије и РС
Председник Републике Српске Милорад Додик рекао је да Република Српска и Србија никада у историји нису ималe боље односе и сарадњу, поручујући да је то је оно што је потребно и да Срби неће сукобе.
Он је на обележавању дана страдања Срба у Подрињу истакао да се на простору Братунца десио злочин који је поморио многе недужне људе, али и да је нови злочин то што се један злочин признаје и међународно верификује, даје му се резолуција у УН, а на другој страни ништа не значе убиства жена и деце српске националности, преко којих се прелази.
„Злочин над Србима десио се у континуитету, а злочин над Бошњацима десио се у кратком времену. У чему је разлика, каква је то разлика? Зар није доказ веће свирепости то што се у континуитету убијали недужни људи“, рекао је Додик.
Према његовим речима, српски народ обележава Братунац као концентрисани израз свога сећања на страдале у току неколико година рата, а данас сведоци покушаја да се насиљем међународне политичке заједнице опет наметне и припише само злочин над Бошњацима као злочин геноцида, на тај начин сваљујући колективну одговорност за то на Србе.
„Ако се то деси, Срби ће бити једини народ у документима УН окарактерисан на такав начин. Али оно што је веома важно и видљиво у овом времену је јединство у политичком ставу и активности који исказују власти Републике Српске и Србије, и поводом овог и много чега другог, РС и Србија су заједно у настојању да се дође до истине која је потребна“, поручио је Додик.