„Прекомерне инвестициjе, презадуженост и слабо регулисан систем ’банкарства у сенци‘, проблеми су коjи мораjу бити решени зарад успеха шире реформске агенде Kине“, било jе наведено у извештаjу Светске банке о привреди Kине обjављеном у среду, 1. jула, подсећа агенциjа „Франс прес“.
Само пар дана након тога, СБ поручуjе да jе оваj одељак избачен из извештаjа и да jе у петак, 3. jула, поставила ревидирани извештаj на своjу званичну интернет страницу.
„Oдељак 3 о финансиjском сектору, коjи jе претходно обjављен у извештаjу, уклоњен jе jер ниjе прошао кроз уобичаjену унутрашњу процену и процедуре Светске банке“, саопштио jе таj међународни кредитор.
Светска банка jе у првоj верзиjи извештаjа упозорила власти у Пекингу да би се друга економиjи света, уколико не спроведе реформе банкарског система, могла опростити са тродецениjским економским узлетом, као и да се „свеприсутна кинеска држава превише меша у активност банкарског сектора, што може имати пресудну улогу сада када економиjа показуjе забрињаваjуће знаке успоравања“.
„Финансиjска реформа ће бити ефикасна само ако се отклоне нефер подстицаjи и лоше управљачке структуре коjе одлучуjу о томе како се финансиjска средства прикупљаjу и распоређуjу. Фундаментално преобликовање улоге државе у финансиjском систему jе од суштинског значаjа“, навела jе банка у извештаjу обjављеном у среду.
Kинеска Влада има ефективну контролу над скоро 95 одсто актива банака, у поређењу са 74 одсто државне контроле у Индиjи и око 40 одсто у Русиjи и Бразилу, према рачуници Светске банке.