Напад на српског премијера Александара Вучића у Поточарима током комеморације сребреничким жртвама изазвао је бурне реакције и у Србији и у Босни и Херцеговини.
Градоначелник Сребренице и председник Организационог одбора Ћамил Дураковић изјавио је да ће истрага показати где је било пропуста у организацији комеморативног скупа на ком је нападнут премијер Александар Вучић.
„Онај који је напао премијера напао је свето и достојанствено место и жртве које су данас покопане. То је мрља за ово место и служи на част онима који су искористили овај достојанствени догађај да на неки начин покажу своју силу“, рекао је Дураковић, додајући да је „рука Бошњака пружена“ и да нису тачне оцене појединаца из Бањалуке да је Вучић покушао пружити руку, а да је они нису прихватили.
Лидер Демократске странке Бојан Пајтић навео је да су организатори комеморације у Сребреници морали да спрече напад на делегацију Србије. Потпредседница Владе Србије Зорана Михајловић изјавила је да је напад на премијера Вучића покушај његовог убиства и поручила да Србија и даље остаје доследна политици помирења у региону.
Директор Канцеларија за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је да је безумни напад смишљен са циљем изазивања новог рата између Срба и Бошњака.
„Покушај убиства премијера Србије је најбруталнији напад на мир и стабилност у региону, а безумници који су то починили само нас још више учвршћују у уверењу да политика помирења коју водимо нема алтернативу“, навео је Ђурић.
Члан Организационог одбора за обележавање злочина у Сребреници Садик Ахметовић рекао је да је напад на Александра Вучића у Поточарима био непотребан.
„Морају се неговати добросуседски односи и са Србијом и са Хрватском“, рекао он.
Он тврди да нико од грађана Сребренице није учествовао у инциденту и да се „ради о особама које нису са овог подручја“.
Хатиџа Мехмедовић из Удружења „Мајке Сребренице“ рекла је да је требало да Вучић пре посете Поточарима одмерава своје изјаве.
„Требало је да одмери речи када је говорио о Насеру Орићу и о Нацрту резолуције о Сребреници која није усвојена у Савету безбедности УН. Резолуцијом се копало по живим ранама“, казала је Мехмедовићева.
После инцидента, поглавар Исламске заједнице у БиХ Хусеин Кавазовић позвао је све на гробљу у Поточарима да буду „достојанствени у свом болу и не дозволе онима који су га узроковали да данас буду изнад“.