Викторија Нуланд, помоћница америчког државног секретара за Европу, у уторак долази у Београд, где ће се састати са председником Србије Томиславом Николићем и шефом дипломатије Ивицом Дачићем. Посета Нуландове Србији уследиће у оквиру њене Балканске турнеје, а као главне теме разговора са српским званичницима очекују се билатерални односи двеју земаља, али и сарадња Србије са регионом.
Иво Висковић, професор Факултета политичких наука и бивши амбасадор Србије у Берлину, за Спутњик каже да је посета Нуландове корисна и да представља један од облика уобичајеног дипломатског комуницирања и размене мишљења, укључујући и она питања о којима се не слажемо.
„Мислим да она не долази са неким посебним захтевима, поготово не неким који би били императивног карактера и неприхватљиви за Србију, јер је недавно председник Владе Вучић о тим стварима разговарао у Вашингтону. Она више жели да неке ствари потврди, да види шта је евентуално у међувремену урађено и у ком правцу се крећу процеси“, каже Висковић.
Аналитичар Душан Јањић каже да ће посета Нуландове српској престоници бити најдужа у оквиру њене балканске турнеје, а да ће се на столу наћи читав низ важних питања, као што је место Србије у пројектима ЕУ, али и преговори Београда и Приштине.
„Треба очекивати подстицај да се споразуми потпишу до краја ове радне сезоне, односно до краја јула. Имамо ту и питање БиХ у светлу нових околности насталих после Сребренице и са руским ветом. Што се тиче билатералних односа, свакако да је најважније повећање економске сарадње, питање паљења америчке амбасаде и генерално питање правца којим Србија жели да иде“, објашњава Јањић за Спутњик.
Према његовим речима, у Вашингтону постоји сумња да ли Србија заиста жели у ЕУ, а то се, истиче Јањић, дотиче и питања односа са Русијом.
„Америка жели да зна ко говори у име Србије, председник Николић или премијер Вучић. Шта је политика Србије, да ли оно што говори Николић, који у интервјуима каже да воли Русију, или Вучић који говори да хоће у ЕУ и да хоће да сарађује и са Русијом, али и са НАТО-ом. У америчком схватању политике не можеш бити истовремено на пет страна и не можеш водити оно што Русија разуме и води — такозвану мултивекторску политику“, истиче Јањић.
Балканску турнеју Нуландова је почела посетом Приштини, где је од косовских власти затражила хитно формирање Суда за ратне злочине. Професор Висковић за Спутњик каже да Америка жели да приведе крају нека отворена питања.
„Мислим да у овом тренутку они желе да се заврше неки процеси, укључујући и формирање Суда за ратне злочине ОВК. То, на неки начин, једино може да очува кредибилитет САД да немају дупле аршине, односно да се не понашају врло различито у сличним ситуацијама“, сматра Висковић.
Са Викторијом Нуланд у Београд долази и помоћница америчког државног секретара за одбрану Евелин Фаркаш, која ће са министром одбране Братиславом Гашићем разговарати о сарадњи Србије са НАТО-ом.