„Гест премијера Вучића, његов гест помирења, веома је важан и драгоцен из перспективе нашег заједничког циља, а то је да се окрене страница историје у овом региону“, рекла је Нуландова у интервјуу Радио-телевизији Србије.
„Наравно, ужасно је и за жаљење то што се тамо десило, али за мене је важно да је достојанство с којим је премијер Вучић на то одговорио опет пружена рука пријатељства“, навела је она.
Нуландова је изразила задовољство што је у сличном тону одговорило и тројно Председништво Босне и Херцеговине, изразило жаљење и послало и званично извињење.
Међутим, како је рекла, „има још у овом региону да се ради на помирењу“.
„Ви то знате и ми то знамо, и зато су САД тако активно укључене у рад у региону, зато смо и дошли у ову седмодневну посету“, рекла је Нуландова.
Према њеним речима, САД желе да свака земља у овом региону „расте, напредује и остварује своје евроатлантске тежње", али ће за то бити потребно „много зацељивања, много мирења и посла који треба да обаве сви људи независно од вере и нације“.
„Ми верујемо да, уколико желите да учите из историје, морате прво да је признате и назовете правим именом“, рекла је Нуландова, одговарајући на питање да ли помирење и пружање руке може да успе док год део међународне заједнице упире прстом у једну страну у протеклим сукобима као на искључивог кривца, а другу страну сматра жртвом.
„Ми смо зато подржали британску резолуцију и жао нам је што није прошла. Јер, важно је научити лекције да се исте ствари не би понављале“, рекла је она.
Помоћница шефа америчке дипломатије истакла је да је сада „најважније да се крене даље и да зато САД тако снажно подржавају дијалог Београда и Приштине“ и зато присуствују свакој рунди преговора када је сазове висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини, посматрају и нуде своју помоћ.
„Радила сам на томе и данас у Београду, а радимо и у Приштини, јер и то је део кретања са садашње тачке, зато је и тај гест премијера у Сребреници био важан. Сви морају да крену даље“, казала је Нуландова.
Из истог разлога, како је рекла, САД је драго када виде да Србија сарађује са ЕУ да би остварила своје европске тежње.
„На много чему радимо заједно са вама да бисмо вам помогли да испуните те критеријуме“, у реформама, рекла је Нуланодва, прецизирајући да САД подржавају напоре Србије да испуни критеријуме Уније у реформама у правосуђу, области медија или борбе против корупције.
„Србија као део Европе није добра само за Европу или само за Србију, добра је и за целу евроатлантску заједницу, дакле и за САД“, навела је она.
Нуландова је подсетила да је у Приштини „јасно рекла да су САД веома разочаране што парламент Косова није усвојио статут суда за ратне злочине“ и додала да има „обећања владе у Приштини да ће покушати поново у наредним недељама“.
„То је, по нама, такође, део процеса окретања новог листа историје, одговорности и правде“, рекла је америчка званичница у интервјуу РТС-у.