У аутентичност снимка Исламске државе не треба сумњати, кажу саговорници Спутњика Александар Радић и Џевад Галијашевић. Војни аналитичар Александар Радић каже да је снимак направљен у пропагандној машинерији ИД у савршено време како би се остварио пуни пропагандни ефекат у тренутку када се обележава 20 година од догађаја у Срeбреници.
„Темељ пропаганде ИД на Балкану је сврставање следбеника ислама, без обзира на националност, против Срба. То је образац који се користи у стварању погодног тла за деловање екстремизма на Балкану“, каже Радић.
Исламска држава користи савремени приступ психолошко–пропагандним дејствима, тврди Радић, слично НАТО пакту, која су средство стварања климе погодне за афирмацију њених идеја и на то се може гледати само као на чин агресије. Сам спот је облик активног деловања ИД против интереса мира и стабилности на Западном Балкану, закључује Радић.
Стручњак за тероризам Џевад Галијашевић за Спутњик каже да је Исламска држава геополитичка полиција САД у земљама где постоје муслимани у већем или мањем броју. Управо зато повезује појаву спота ИД са посетом помоћнице државног секретара САД Викторије Нуланд. Према Галијашевићевим речима, управо је Нуландова покренула рат у Украјини, хибридни рат, започет „наранџастом револуцијом“.
„Ово што имамо на Балкану, то су хибридни ратови у којима имате владе појединих западних држава са свим својим притисцима и гушењем државотворног потенцијала балканских држава, имате притисак међународних институција и имате притисак разних радикалних исламистичких група. Истовремено имате политичке субјекте попут Странке демократске акције која је дубоко радикализована и која је, у ствари, даје политичко и институционално упориште овим идејама“, каже Галијашевић.
„Идеје Исламске државе наслањају се на етничке разлике, конфликте и сукобе балканских народа и долазе у тренутку када се тежиште хибридног сукоба из Украјине пресељава на Балкан“, каже Галијашевић и додаје да народи Балкана на Западу немају пријатеље, барем када је реч о безбедности.
„ИД рачуна са свим слабостима безбедносног система и етничком нетолеранцијом у БиХ и притисцима које међународна заједница стално прави преко Високог представника и Већа за имплементацију мира. Све те околности погодују ИД, а некад ми се чини да се оне управо зато и креирају да би постојао општи процес дестабилизације, да би он имао маха и да би се неки геополитички рачуни намиривали кроз ове наше сукобе“, закључује Галијашевић.