Он је навео да је циљ Републике Српске очување уставног поретка од неовлашћених поступака високог представника у БиХ, који је сам себи давао овлашћења и кршио међународни споразум, а самим тим и Устав БиХ.
Додик је оценио непримереним саопштење амбасаде САД у БиХ поводом одлуке Парламента РС, истакавши да то представља мешање у унутрашње ствари.
Он је поручио високом представнику Валентину Инцку да је народ Српске усвајањем одлуке о референдум показао да није спреман да прихвата наметнута решења.
Очигледно, казао је, Амбасада САД ради по налогу и у сарадњи са опозицијом и Бошњацима у РС, јер су их управо они позивали да реагују, за шта није требало много времена.
„Ово је добро да људи у Републици Српској виде шта се дешава, на који начин се ради и како се цели народ жели подредити и потлачити вољи људи који овде експериментишу дуже време“, рекао је Додик.
Председник Српске је истакао да је одлука Парламента о референдум суверена, а да је реаговање амбасаде САД тим поводом непримерено.
„Народ иде на референдум, не узима оружје. Не могу да верујем да се на овај начин неко може одредити према чињеници да се на референдуму гласа, а не да се било шта друго ради“, навео је Додик.
Он је приметио да Американци очито имају проблем са израженом вољом народа, оптуживши их да у никада нису радили у интересу РС и српског народа.
„Иза њих стоји ароганција и моћ, али иза нас стоји право и истина. Понекад у том сукобу превлада ароганција и моћ, али оно што је сигурно, правда и истина никада не губе“, поручио је Додик.
Поводом реаговања високог представника Валентина Инцка на одлуку Парламента РС о расписивању референдум, Додик је рекао да је разумљиво да се ОХР и високи представник боре за своју позицију.
Референдум је начин да народ РС искаже свој став и поручи да није спреман да прихвати наметнута решења.
„Све друго је део општих спекулација које чине ОХР и опозиција у Српској“, рекао је Додик и напоменуо да ни у Дејтонском споразуму, ни у Уставу БиХ нигде не пише да надлежност за Суд и Тужилаштво има заједнички ниво власти БиХ.
За такву одлуку је, тврди, потребно да постоје сагласности страна, односно два ентитета.
„Ни Република Српска, ни Федерација БиХ никада нису донеле одлуку о томе да се успостави Суд и Тужилаштво БиХ, него је то наметнуто од високог представника, који је рачунао да ће у каснијим процедурама, пошто је то покушано неколико пута, променити Устав и тиме створити уставни основ. Наравно, уставног основа нема“, навео је председник Републике Српске.