„Ми, као прво, полазимо од тога да не треба трчати пред руду. Истрага још није завршена, док је резолуција 21 66 усвојена да се осигура суђење, позову на одговорност кривци након завршетка истраге. Она ће се завршити најраније у октобру. Како нам говоре холандске колеге, највероватније нешто касније. У принципу, до краја године се надају да ће се то завршити“, рекао је Лавров на прес-конференцији.
Он наводи да су, узимајући све то у обзир, за Москву „сада главне две ствари: као прво, приступ свих заинтересованих држава, као минимум тих држава које су представљене у овој међународној групи, резултатима истраживања које постоје данас, без било какве дискриминације“.
„Под два, полазим од тога да се тек након тога може одржати прелиминарно разматрање о одговорности криваца и може се саветовати у којим облицима је оптимално да се то уради, како се не би дошло до злоупотребљавања функције, овлашћења и ауторитета Савета безбедности УН“, закључио је министар.
Лавров: Суд о „бoингу“ се ствара у интересима САД
Шеф дипломатије Русије Сергеј Лавров сматра да се суд о паду малезијског „боинга“ у Украјини ствара како би се казнили кривци по верзији САД.
На овај начин руски министар је прокоментарисао изјаву амбасадора САД у Москви Џона Тефта да је Америци познат кривац за пад авиона.
„Ако Вашингтон заиста сматра то што говори Тефт, онда смисао о стварању суда вероватно постаје јаснији: ако је Вашингтону све познато, а САД најактивније подржавају стварање суда путем резолуције Савета безбедности, онда се може веома лако повезати и разумети који је циљ овог трибунала. Испада да он треба да буде за оне у чију кривицу је уверен Вашингтон“, рекао је Лавров.