Министар финансија Кине Лоу Ђивеј на церемонији отварања рекао је да ће нова финансијска економска структура бити „додатак постојећем међународном финансијском систему“.
Према речима министра, банка ће „преузети део одговорности“ за финансирање инфраструктурних објеката у земљама у развоју.
Према речима представника руског Центра за макроекономске анализе и прогнозе Александра Апокина, банка ће се пре свега бавити великим пројектима, за разлику од Азијске развојне банке и Светске банке, које се углавном баве пројектима чија је вредност мања од једне милијарде долара. Поред тога, он за Спутњик каже да је главна одлика управо та што ће све земље-чланице БРИКС-а управљати Развојном банком под равноправним условима.
„Развојна банка БРИКС-а ће учествовати у изградњи новог ’Пута свиле‘, који би могао да олакша размену између Европе и Азије. Планирано је да ’Пут свиле‘ пролази преко територије шест-седам држава. Осим тога, Развојна банка БРИКС-а може да помогне у изградњи инфраструктуре за пројект ’Снага Сибира‘, цевовода којим ће се руски гас испоручивати у Кину“, каже Апокин.
Председник Русије Владимир Путин саопштио је раније да ће финансирање пројеката земаља БРИКС-а почети 2016. године.