„Формирање трибунала у овој етапи у складу је са прихваћеном праксом Савета безбедности УН. Сви кривични судови за такве случајеве, ад хок, образовани су пре завршетка истраге“, изјавио је министар иностраних послова Малезије Анифа Аман.
„За Савет безбедности Уједињених нација важно је да предузме прецизне и одлучне акције против одговорних за рушење ’боинга‘, како би се јасно дало на знање све већем броју паравојних структура, које имају могућност да нападају цивилне авионе, да се са таквим нападима нико неће мирити“, додао је он.
Министарство иностраних послова је изјавило да ће судије, тужиоца и секретара именовати генерални секретар Уједињених нација. „Тужилац ће бити потпуно независан и опуномоћен да води додатне истраге“, навело је малезијско министарство.
Прошле седмице Малезија је поднела нацрт резолуције о оснивању међународног трибунала за истраживање рушења авиона МХ17 над Доњецком, а датум њеног разматрања засад није утврђен. Иницијативу су поднеле Малезија, Аустралија, Холандија, Украјина и Белгија. Русија не подржава овај предлог.
Савет за безбедност Холандије демантовао је информацију да ће коначни извештај о паду малезијског „боинга“ бити објављен 10. августа.
Информације да ће коначни извештај о рушењу малезијског „боинга“ бити објављен 10. августа ове године не одговарају стварности, изјавила је представница Савета за безбедност Холандије Сара Ферној. „Не, ми настављамо рад, коначни извештај још није завршен“, рекла је она и додала да је и даље у плану да се тај документ објави у октобру. Медији су ову информацију претходно објавили позивајући се на Министарство иностраних послова Украјине.