Министарство одбране Јапана прогнозира раст нуклеарне претње Токију од Северне Кореје, пише у „Белој књизи“, годишњем извештају тог министарства, објављеном 21. јула.
„Војна активност, укључујући развијање ракетно-нуклеарног програма Северне Кореје, носи директну претњу по безбедност Јапана“, пише у извештају.
У одељку „Кина“ у документу је изражена забринутост поводом „покушаја промене статуса кво у Источном кинеском и Јужном кинеском мору“. Јапанско војно министарство такође указује да су током последњих 27 година „трошкови Кине за одбрану повећани 41 пут“. Поред тога, аутори анализе тврде да Русија „шири зону активности својих оружаних снага, ступајући у отворени сукоб са САД и земљама Европе“.
Извештај у великој мери оправдава то што је доњи дом јапанског парламента усвојио закон који кардинално повећава овлашћења националних Снага самоодбране. Јапанским војницима дато је право да учествују у борбеним дејствима ради заштите „пријатељских земаља“. Милитаристички курс не одобравају милиони обичних Јапанаца и национална опозиција. Током разматрања закона у парламенту дошло је чак и до песничења. А након његовог усвајања више од 10.000 јапанских научника протестовало је против кретања земље ка сукобима са суседима.
Према мишљењу познатог јапанског блогера и новинара Торигоеа Сунтароа, његове суграђане узнемирава то како закон тумачи кабинет премијера Шинзоа Абеа.
„Абе тврди да су ови закони од животне важности за заштиту јапанских грађана и да треба предупредити рат. Заправо је све супротно: Јапан може да буде увучен у конфликте по целом свету, како би угодио САД“, рекао је Сунтаро за радио Спутњик.
Он је скренуо пажњу на то да јапански Устав налаже одустајање од рата као суверено право нације, као и од примене силе за решавање међународних спорова.
„Ово је нарушавање деветог члана Устава, према ком Јапан не може да учествује у оружаним сукобима, осим ако није нападнут. Анкете показују да осамдесет одсто грађана не разуме овај закон. Заправо, разумеју закон, али не разумеју зашто нико не пита народ. Због чега се наше јавно мњење потпуно игнорише? Због чега нашу омладину желе да пошаљу да ратује за туђе интересе, без њене сагласности? И они ово називају демократијом?“, пита Торгое Сунтаро.
Званични представник Министарства иностраних послова Кине Лу Кан изразио је незадовољство поводом објављивања годишњег извештаја јапанског Министарства одбране и позвао Токио да „прекине да намеће напетост и да провоцира сукобе“ у региону.