Одлука Приштине да само пар сати уочи почетка примене Меморандума о осигурању суспендује овај споразум договорен између Београда и Приштине на последњим бриселским преговорима изненадио је не само Београд, већ и грађане који су се прексиноћ затекли на административном прелазу. Наиме, Приштина не само да је одустала од примене споразума, већ је, готово истовремено са изношењем ове одлуке у јавност, пограничнa полиција на административном прелазу Косова и Србије почела да одузима кола која имају таблице са регистрацијама КМ, ПР, ГЛ, УР, ПЗ, због чега је уследио протест грађана са севера Косова.
Приштина је у задњем тренутку, кад је схватила да би протест могао да ескалира, повукла одлуку, што је, према речима Александра Јаблановића, председника листе „Српска“, паметан потез.
„До тога је дошло изненада и није било очекивано, па је сама најава изазвала велику нервозу код грађана. На срећу, Приштина је овога пута увидела ситуацију на терену и такву одлуку стопирала“, каже Јаблановић, додајући да не може још да спозна разлог због ког је шефица преговарачког тима Едита Тахири одлучила да Меморандум о осигурању, који иначе нема везе са споразумом о таблицама који је раније договорен, прогласи неважећим.
„Овако битне одлуке које могу да донесу одређене последице сасвим сигурно нису у надлежности Едите Тахири, већ косовског премијера. Убеђен сам да ће, и поред овакве изјаве Тахиријеве, Иса Мустафа ипак донети разумну одлуку која неће дестабилизовати ситуацију на терену“, наводи Јаблановић, напомињући да мисли да иза свега стоји „лични став Едите Тхаири“, која је овакав потез повукла и из политичких, то јест страначких мотива.
„Тахиријева има неки свој каубојски стил коментарисања тих споразума и њихову најаву. Као да жели да применом бриселских споразума доведе до тога да се изиритира српско становништво на Космету, а не да се споразуми примене у циљу помирења два народа. Ако је договор у Бриселу постигнут, а она хоће да га сруши због страначких и личних разлога, онда би и ЕУ и влада у Приштини могли да размисле о новом шефу преговарачког тима“, каже он.
Милован Дрецун, председник одбора за Косово и Метохију у Скупштини Србије, није ништа мање затечен одлуком Приштине. Како каже, и њему су непознатих потези Тахиријеве, и повлачење договора, а још мање зашто је Београд окривљен, а да нису изнете чињенице.
„Са рационалног становишта, тешко је схватити зашто се Приштина тако нерационално понаша. Очигледно да је то само један од потеза којим Приштина жели да дестабилизује цео процес нормализације односа и да се супротстави тешким одлукама које мора да донесе, као што је формирање специјалног суда за ратне злочине ОВК и Заједнице српских општина са извршним овлашћењима“, сматра Дрецун.
С друге стране, каже он, ако би се прихватило овакво понашање Приштине, то би значило да су било какви даљи разговори беспредметни.
„Србија ће све учинити да преко међународних чинилаца који имају утицај на Приштину албанске лидере одговори од таквог понашања које није прихватљиво. Јер, шта значи кад се нешто договори, па једна страна то једнострано побије? Да ли то значи да би и Београд требало да одустане од неких ствари, као што је на пример договор о катастру или нешто друго“, пита се Дрецун.
У Београду тврде да ће све учинити да се овај споразум спаси, јер је на обострану корист свих грађана, али и подсећају да је Приштина ставила параф да се српске таблице са КиМ на Косову и даље користе, али не и РКС таблице у централној Србији, што је можда и разлог због чега је Приштина повукла овај потез.