Том одлуком предвиђена је интеграција 435 припадника цивилне заштите, коју чине припадници српских безбедносних структура, у косовске институције и преузимање на коришћење свих објеката које су употребљавали.
Косовска министарка за дијалог са Београдом Едита Тахири изнела је усаглашене закључке Владе Косова о распуштању Цивилне заштите, за које је рекла да су у складу са споразумом о нормализацији односа Косова и Србије, преноси лист.
Тахиријева је рекла да су ти закључци уговорени у марту после дуготрајних преговора у Бриселу.
„Ови закључци предвиђају затварање свих канцеларија и складишта које су користиле ове илегалне структуре и њихово предавање косовским институцијама. Влада Косова се овим споразумом обавезала да ће интегрисати 483 припадника Цивилне заштите“, рекла је Тахири.
Она је додала да ће интеграција тих лица бити обављена у складу са косовским законима, тачније са Законом о цивилним службама Косова, којим су предвиђени сви прописи за интеграцију, укључујући и одговарајућу безбедносну проверу.
Тахиријева је представила и план интеграције, који садржи списак министарстава и агенција у које ће се интегрисати те особе које ће бити плаћане из косовског буџета.
Косовски премијер Иса Мустафе тај потез владе оценио је као значајан.
„Консултовали смо се са Министарством за финансије и дошли до закључка да постоји простор за њихово запошљавање и наравно, плаћање из буџета“, рекао је Мустафа, а преноси „Коха диторе“.
Српска: Цивилна заштита није паралелна структура
Цивилна заштита никада није била нити јесте паралелна структура, већ једна од ретких институција која је крајње одговорно деловала и делује када су животи грађана и њихова безбедност у опасности, саопштила је данас „Српска“ листа поводом намере косовске владе да расформира Цивилну заштиту.
„Намера владе у Приштини да расформира Цивилну заштиту, коју није ни основала, представља невешт покушај да се још једном мање важна тема постави као приоритет који би морао да буде решаван заједничким снагама и уз пуни консензус и политички договор“, пише у саопштењу.
У саопштењу које је потписао председник „Листе“ Александар Јаблановић, наведено је да Цивилна заштита никада није била нити јесте паралелна структура, већ једна од ретких институција која је крајње одговорно деловала и делује у условима опасним по живот и безбедност грађана када је реч о пожарима, поплавама, одржавању битних путева у зимском периоду, уређењу јавних површина, односно у свим сегментима битним за несметани живот грађана.
Јаблановић је подвукао да Цивилна заштита није организована као безбедносна структура, нити је као таква деловала у прошлости.
„Будућност Цивилне заштите и њену постојаност гарантује сам Бриселски споразум тако што ће припадници ове службе бити упућени у друге установе које су основале привремене институције на Косову и Метохији како би својим искуством, преданошћу и личним квалитетима њихових припадника подигли ниво рада служби у које се распоређују и тако своје искуство и знање ставили у службу свих грађана“, рекао је он.
Према његовим речима, по ко зна који пут, министарка без портфеља у косовској влади, задужена за дијалог са Београдом, Едита Тахири налази за сходно да прикупља политичке поене обмањујући грађане и износећи полуистине у медије и све то са званичне позиције министра.
Канцеларија за Косово и Метохију је на свом твитер налогу написала:
„Приштина амбициозно и ван свих својих надлежности. Шта је следеће — бирају градоначелника Сиднеја?“